1. Ana Sayfa
 2. Krediler
 3. Balon Ödemeli Kredi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Balon Ödemeli Kredi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Balon ödemeli kredi nedir

Son dönemlerde kredilere talebin artmasıyla bankalar da ödeme şekillerinde oldukça farklı yollar izlemeye başladı. Balon ödemeli kredi yöntemi de bunlardan birisidir. Balon ödeme yönteminde, almış olduğunuz kredileri her ay ödenecek olan kredi taksitlerini daha uygun şartlarda, son taksitte toplu olarak ödeme yapabiliyorsunuz. Ara ödemeli kredi ve balon kredi yönteminde ise en çok taksitlerin yüksek miktarlarda olduğu konut kredilerinde ve taşıt kredilerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Gelin hep birlikte detaylıca balon ödemeli kredi işlemlerini inceleyelim.

Balon Ödeme Nasıl Hesaplanır ?

Balon ödemeli kredi nedir

Kredi ödeme planınıza göre balon ödemenin hesaplaması farklılık göstermektedir. Burada esas olan konu son balon ödeme hariç diğer taksit tutarlarının düşük olmasıdır. Daha çok KOBİ ve esnaf gibi yılın belli dönemlerinde büyük miktarlarda ödeme alan ve buna göre ödeme planları oluşturan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Ancak örneklendirecek olursak; belirli faiz oranıyla alınan kredinin, normal şartlarda aylık taksit miktarı 1.000 TL ise balon ödeme ile aylık taksit miktarı 500 TL olabilir, geriye kalan aylık 500 TL’lik açık ise son taksitte toplu olarak ödenebilir. Bu ödeme şekli kişiye orta vadede birçok yatırım imkanı sağlamaktadır.

KOBİ hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Balon Ödemeli Kredi İçin İstenilen Belgeler Nelerdir?

Balon ödemeli kredi nedir

Diğer kredi türlerinde olduğu gibi balon ödemeli kredi işlemlerinde de gerekli belgeler aynıdır. Yine de belirtecek olursak; kimlik, gelir belgesi(maaş bordrosu) ihtiyaç kredi talepleriniz için yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra konut kredisinde proforma faturası(ikinci el konutlarda tapu fotokopisi), taşıt kredilerinde ise yine proforma faturasının (ikinci el araçlarda ruhsat fotokopisi) ibraz edilmesi gerekmektedir.

Kredi alma şartları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Balon Ödemeye Nasıl Başvurulur?

Balon ödemeli kredi nedir

Banka üzerinden kredi başvurusu yaptığınız esnada ilgili bireysel müşteri temsilcisine balon ödemeli kredi başvurusu yapmak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Talebiniz ve kredi notunuz incelendikten sonra uygun görülmesi halinde, balon ödemeli kredi planınız hazırlanarak size sunulacaktır. Ancak balon ödemeli kredilerde; sabit ödemeli kredilere göre bir miktar daha fazla kredi ödeyebileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

Balon Ödemenin Farklılıkları Nelerdir?

Kredi ödeme seçeneklerinin birçoğunda da olduğu gibi balon ödemede de faiz sabittir. Diğer ödeme seçeneklerine kıyasla en önemli farkı ise; vadelerde ciddi ödeme kolaylığı sağlayarak, aylık ödemelerden kısılan miktarın son takside yüklenmesidir. Bu sayede her ay düzenli olarak ödenecek olan kredi borcundan kısarak, farklı alternatiflere yatırımlar yapabilirsiniz.

Balon Ödemenin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Bütçeye uygun olarak özel planlanan ödeme seçeneğine göre; son vadede yapılacak toplu ödemenin bireye sağlayacağı birçok avantaj mevcuttur. Maaşın artmasını veya verilen borç paranın geri dönüşünü beklemeden bu ödeme seçeneği sayesinde hemen yeni bir ev veya yeni bir taşıt sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda kredi için verilen uygun ödemeler sayesinde elde ekalan para orta vadede alternatif yatırım seçenekleri ile değerlendirilebilir.

Özellikle yatırımcıların bütçeleri için olduk uygun görülen bir ödeme seçeneğidir. Ancak bütçeye uygun kredi miktarına ve ödeme seçeneğine karar verilmediği takdirde zor durumda kalınabilir. Örneğin, son vadede ödenmesi gerek toplu miktardaki para zamanında ödenmemesi kredi sahibine sıkıntılar yaşatabilir. Bu sebeple mutlaka bütçeye uygun kredi miktarına ve ödeme planına doğru karar verilmelidir.

Kredimi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

2015 yılında yürürlüğe giren Tüketici Kredisi Yönetmeliğine göre birbirini takip eden iki taksit ödemenizin yapılmaması durumunda, bankalar kredi taksitlerini iptal etme ve kredinin tamamını tüketiciden talep etme hakkına sahiptir. Genellikle bankalar bu hakkı kullanmadan önce kredi sahiplerinin üst üste üç taksit ödeme yapmamasını bekliyor ancak her an için takibi sıkılaştırma haklarına da sahiptir.

Balon Ödeme ile Kredi Kullanmayı Kimler Tercih Eder?

Genellikle yatırımcıların tercih ettiği bir ödeme seçeneği diyebiliriz. Ancak başka birçok bireye de hitap etmektedir. Elinde para tutmak isteyenlerin, daha sonra gelecek toplu parasını beklemeden taşıt veya ev sahibi olmak isteyenlerin, emekli ikramiyesi ile ev almak isteyenlerinde tercih ettiği bir kredi ödeme seçeneğidir.

Hangi Bankalar Balon Ödemeli Kredi Hizmeti Sunuyor?

Birçok banka balon ödemeli kredi kolaylığını müşterilerine sunarak taleplerini karşılamaya çalışmaktadır. Ara ödemeli kredi veren bankalardan bazıları şunlardır:

 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • Yapı Kredi
 • Tekstilbank
 • Denizbank
 • Finansbank
 • İş Bankası
 • Halkbank
 • ING Bank
 • Ziraat Bankası
 • ICBC
 • Fibabanka
 • TEB
 • Vakıfbank
 • Şekerbank
 • Odea Bank
 • Bankpozitif
 • HSBC
 • Burgan Bank

 

Yorum Yap

Yorum Yap