İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. Kobi Kredisi ile Esnafa Destek

Kobi Kredisi ile Esnafa Destek

kobi kredisi ile esnafa destek

Kobi Kredisi, bir diğer adı ile Esnaf Kredisi olarak bilinmektedir. Kolay ödeme koşullarıyla bankalardan aldıkları, işlerini geliştirip, büyütmek için aldıkları bir kredi türüdür. Ticari işletme sahiplerine özel ayrıcalık ile verilen bir ticari kredi çeşididir.

kobi kredisi

Kobi Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Kobi kredisinden faydalanmak için Kobi statüsünde olmanız gerekmektedir. İş yerinizi geliştirmek için nakit ihtiyacına girdiğinizde Kobi Kredisi için bankaya müracaat edebilirsiniz. Eğer Kobi statüsünde değilseniz ve iş yeri açmayı düşünüyorsanız bunun için bankaların farklı kredi türlerini inceleyerek, faydalanabilirsiniz.

Kobi Kredisinden yararlanmak için küçük ve orta büyüklükte işletme olma koşulunu sağlamanız gerekmektedir. Yapılan düzenleme ile mikro, küçük ve orta büyüklükteki girişimler tekrar tanımlanmıştır.

Mikro İşletmeler

Mikro işletmeler senelik 10 kişiden az çalışanı olan ve net satış rakamı 3 milyon TL’yi geçmeyen girişimler olarak belirlenmiştir. Önceki yıllarda mikro işletmelerin 1 milyon TL olan üst sınırı, şimdilerde 3 milyona çıkartılmıştır.

Küçük İşletmeler

Küçük işletmeler, yıllık 50 kişiden az çalışanı olan ve net satışı 25 milyon TL’yi geçmeyen girişimciler olarak belirlenmiştir. Küçük işletmelerin satış rakamı üst sınırı 8 milyon TL iken şimdilerde 25 milyon TL’ye çıkartılmıştır.

Orta Büyüklükteki İşletmeler

Orta büyüklükteki işletmeler, yıllık 250 kişiden az çalışanı olan ve satışının 125 milyon TL’nin altında kalan işletmeler olarak belirlenmiştir. Orta büyüklükteki işletmelerin senelik satışı 40 milyonken 125 milyon TL’ye çıkartılmıştır.

Kobi Kredisi Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Kobi Değer Kredisine başvuru yapan işletmelerde tüzel kişilerden ve şahıs şirketlerinden istenilen belgeler bazı durumlarda farklılık göstermektedir. İşletmelerden kredi başvurusu sırasında talep edilen belgeler kefilleri olduğu takdirde onlardan da talep edilir.

Tüzel kişilerden istenilen başvuru belgeleri arasında; ortaklara ait kimlik fotokopisi, imza sirküleri, işletmenin kuruluş tarihine ait ve güncel tarihli ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, önceki yıllara ait bilanço ve gelir tablosu, işletmeye ve iş ortaklarına ait mal varlığı dökümü ve varsa eğer ticaret odası kayıt belgesi istenebilir.

Şahsa ait şirketlerden talep edilen evraklar ise; kimlik fotokopisi, imza sirküsü, varsa eğer ticaret odası kayıt belgesi, kişiye ait mal varlığı dökümü, önceki senelere ait vergi levhası ve gelir tablosu yer almaktadır.

Kobi Kredisi Nasıl Alınıyor?

Her bankanın farklı bir işleyişi olabildiğinden dolayı, Kobi Kredisinde her bankanın sunduğu hizmet, kredi olanakları, kredi miktarı da farklılık gösterebilmektedir. Kobi kredisi kullanmak için kimlik, vergi levhası ve mutlaka Oda’ya kayıt belgesi gerekmektedir. Belgelerinizi bankaya takdim ettikten sonra krediniz banka tarafından detaylı bir şekilde incelenerek, olumlu veya olumsuz diye dönüş sağlamaktadırlar. Krediye başvurduğunuzda sizden; minimum 3 ay boyunca kendi odanızda kayıtlı olmanız gerektiğini, 1 tane memur ve en az 2 esnaf odasına kayıtlı kefil ile birlikte beyan etmeniz, başvuran kişiye kayıtlı vergi borcu bulunmaması gerektiğini, hali hazırda esnaf kredinizin aktif olması ve krediye başvuran kişinin ipotek sahibi olması gibi şartlar koşulur.

Kobi Değer Kredisi Veren Bankalar

Kobi Değer Kredisi, ilk adımda 14 banka tarafından hizmet verirken, ikinci adımda hizmet verecek banka sayısı 18’ e çıkartılmıştır.

Akbank

Albaraka Türk Katılım Bankası

Alternatif Bank

Denizbank

Garanti BBVA

Halkbank

Kuveyt Türk Katılım Bankası

ING

Türk Ekonomi Bankası (TEB)

Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye İş Bankası

QNB Finansbank

Şekerbank

Vakıflar Bankası

Vakıf Katılım Bankası

Yapı Kredi Bankası

Ziraat Bankası

Ziraat Katılım Bankası

Bankaların Hangi Birimleri Kobi Kredisi İle İlgilenir?

Kobi kredileri ticari bir kredi çeşidi olduğundan dolayı bankaların ticari kredi birimleri ilgilenir. Kredinin Kobi Kredisi kapsamına girebilmesi için ise kredisinin işletme adına kullanması şart koşulmuştur. Ticari krediler bireysek kredilerden farklı bir şekilde işlediğinden dolayı, kobi adının kullanılmayıp, bireysel kredi türleri olan; ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi şartlarına bakılması oldukça yanlış bir seçimdir. Bu sebepten dolayı kobi kredisi için bankanın ilgili birimlerine başvurup, doğru bir şekilde kredi başvurusu yapmak çok daha doğru bir karar olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap