1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. İsrail, Körfez Ülkelerine Petrol ve Doğalgaz Boru Hattı Kurulması İçin Teklif Sunmaya Hazırlanıyor

İsrail, Körfez Ülkelerine Petrol ve Doğalgaz Boru Hattı Kurulması İçin Teklif Sunmaya Hazırlanıyor

İsrail’in Körfez ülkelerine petrol ile doğalgazın Avrupa ve Kuzey Amerika’ya nakli için kullanmak amacıyla boru hattı kurulması teklifi hazırlığında olduğu belirtildi.

İsrail, Körfez Ülkelerine Petrol ve Doğalgaz Boru Hattı Kurulması İçin Teklif Sunmaya Hazırlanıyor

İsrail’de yayımlanan bir ekonomi gazetesinin haberine göre, Tel Aviv, Körfez gaz ve petrolünü Avrupa’ya taşıyacak bir petrol boru hattı projesi teklifini Körfez ülkelerine sunmak üzere hazırlık yapıyor.

Söz konusu haberde, henüz diplomatik herhangi bir ilişki kurulmamış olmasına rağmen, Suudi Arabistan’ın da söz konusu hatta bir istasyon ile katılmayı istediği ifade edildi.

Gazetenin bu plan ile ilgili vermiş olduğu ayrıntılar arasında gaz ve petrolün Körfez ülkelerinden İsrail’in Elat ve Askalan kentlerine aktarılacağı ve daha sonra Avrupa ve Kuzey Amerika’ya taşınacağı bilgisi yer aldı.

Bu projenin geçtiğimiz salı günü imzalanan normalleşme aşamasında zımnen olduğu da belirtilen haberde, “Taraflar, enerji güvenliğinin artırılması hedefiyle bölgesel taşıma sistemleri de olmak üzere enerji alanındaki projelerde iş birliğini geliştirecek ve güçlendirecektir.” ifadelerinin imzalanan anlaşma maddeleri arasında bulunduğu hatırlatıldı.

Gazete, boru hattına ilişkin projenin hedefleri arasında taşınma süresinin kısaltılması ve Süveyş Kanalı’nın baypas edilmesi ile birlikte geçiş ücretinden de tasarruf edilmesi olduğunu vurguladı.

Söz konusu projenin ne zaman sunulacağına dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Yorum Yap

Yorum Yap