İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Taşıt Kredisi
  3. İcralık Araçlara Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?
Trendlerdeki Yazı

İcralık Araçlara Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

İcralık araçlara kredi veren bankalar ile kolayca icra müdürlüğünden ihale yoluyla çok daha ucuza araba satın alabilirsiniz.

İcralık Araçlara Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

Her iki çalışandan birinin icralık olduğu günümüz Türkiye’sinde akla gelen önemli sorulardan biri de icralık araçlara kredi veren bankaların olup olmadığıdır. Çünkü icralık arabalara kredi bulabilmek oldukça zor olmasına rağmen, yine de icralık araca kredi veren bankalar 2019 var mıdır? sorusuna cevap bulabilmekteyiz.

Ekonomik şartlar içerisinde birtakım ödeme problemleri yaşayan bireylerin kredi ile satın aldıkları arabalarına bankalar tarafından el konulması söz konusu olabilmektedir. Bu durumda icra müdürlüğü marifetiyle haciz işlemi uygulanan araçlar otoparklara çekilmekte ve borçların ödenmesi için arabanın satış işlemi yapılmakta. Bu satış ile birlikte borçlu olan bireyin de borcu karşılanarak bankaya ödeme yapılmaktadır. Eğer söz konusu kredi borcu arabanın rayiç, daha doğrusu satış bedelinden daha yüksekse bakiye borç hesap edilmektedir. Tahmin edebileceğiniz üzere taşıt kredisi sözleşmesi adı altında ya da kredi başvurusu ânında kredi kullanan kişiye, aracının üzerinde hak mahrumiyetinin bulunacağına dair bir bildirim yapılıyor. Bu hak mahrumiyeti ile birlikte kredi çeken şahıs, aracını başka bir şekilde devredemiyor, yani satamıyor. Dolayısıyla bir şekilde borcundan dolayı icralık araçlara kredi çıkar mı? Sorunun cevabı esasen icralık araçlar için kredi veren bankalar var mıdır kapsamına da girdiğinden, detaylı bir şekilde incelememiz gerekmektedir.

Banka Hacizli Araç Satışı 2019

Kredi borcundan dolayı bankaların haciz koydurdukları araçlar, icra daireleri tarafından belirlenen ihale tarihi ile satışa çıkarılırlar. İhaleye 18 yaşını doldurmuş reşit kişiler katılarak aracı almak için fiyat teklifi sunarlar. Bu ihale sırasında en yüksek teklifi veren kişi aracın sahibi olmaktadır. Ancak araç icra ile satıldığından dolayı genelde rayiç (piyasa) değerinin yüzde 60 – 70’ine kadar satılabilmektedir. Dolayısıyla icradan araç satın alanlar, aslında piyasa değerinden daha düşük fiyata araba satın almak isteyen kişilerden oluşmaktadır.

Bu noktada kredi borcu olan araç sahibinin satıştan para kazanıp kazanmayacağı da sorulmaktadır. Durumu, şu şekilde izâh edebiliriz. Diyelim ki taşıt kredisi yoluyla 60 bin liralık araç satın alan biri kredi borcunun 20 bin lirasını ödeyemedi. Banka, aracın üzerindeki hak mahrumiyeti nedeniyle icra müdürlüğüne başvurarak aracın üzerine haciz koydurur. Bu durumda satış talebinde de bulunarak icra dairesinin bir ihale günü belirlemesini ister. İhale gününde de araç 50 bin liraya satılsın. Bu durumda icra müdürlüğü, şahsın bankaya olan 20 bin liralık borcunu aracın satış tutarından düşerek alacaklı bankaya öder. Kalan paradan da avukatlık masrafları ve otopark gibi ücretler de düşülür. En son kalan bakiye tutar ise aracın sahibi borçluya banka yoluyla iade edilir. Dolayısıyla kredi borcundan dolayı icrada satılan bir aracınız varsa, elinize belli miktarda bir paranın geçip geçmeyeceği tamamen borcunuzun ve aracın satış tutarı ile alâkalıdır.

Hacizli Satış Yapılan İcradan Satılık Araçlara Nasıl Bakabilirim?

İcradan araç satın almaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk şey bankaların internet sayfalarındaki icra ilânlarına bakmanız gerekiyor. Bazı bankaların ilân satış sayfaları şu şekildedir.

Bu sayfaların dışında diğer bankaların da internet sitesinden ilgili linklere ulaşabilirsiniz. Ekstra olarak kimi bankalar, birtakım online ilân platformlarına da icralık araçların ilânlarını vermektedir. Dolayısıyla Sahibinden.com ya da Arabam.com gibi sitelerden bankaların ilânlarını inceleyebilirsiniz.

İcralık Araca Kredi

İcralık Araçlara Kredi Veren Bankalar Var Mıdır?

Türk hukuk sisteminin karmaşıklığı ve her türlü itiraz yolunun açık olmasından dolayı bankalar, icradan satılan arabalar için kredi vermeyi pek uygun karşılamamaktadır. Çünkü icra yolu ile arabası satılan kişi, satış işleminden sonra satışın iptali davası açabiliyor. Çünkü satış konusunda birtakım prosedürlerin yanlış olmasını iddia edebilen kişi, bankaya karşı bir satışın iptali davasında hukukî süreci tamamen değiştirmektedir. Dolayısıyla bankalar, bu durum ile karşılaşmamak veya muhatap olmamak adına icralık araçlar için taşıt kredisi çekmenize müsaade etmeyecektir.

Peki, icradan satılan çok ucuz araçları nasıl alabilirsiniz? Eğer nakitiniz varsa direkt bu yolla satın alma işlemi yapabilirsiniz. Bir başka yol ise bankaların bireysel ihtiyaç kredisi başvurusundan geçmektedir. Yani bankalara başvuru yaptığınızda araç alacağınızı beyan etmeyerek, ihtiyaç kredisi yoluyla da kredi talep edebilirsiniz. Fakat bu durumda kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.

Önerilen Yazı
Kredi Notu Yükseltme Teknikleri
Yorum Yap

Yorum Yap