1. Ana Sayfa
  2. Bankamatik
  3. ATM Kartımı Yuttu, Ne Yapmalıyım?
Trendlerdeki Yazı

ATM Kartımı Yuttu, Ne Yapmalıyım?

Bankamatiklerden para çekerken ATM kartımı yuttu durumları ile karşılaşırsanız kartınızı nasıl almanız gerektiğini sizlerle paylaştık.

ATM Kartımı Yuttu, Ne Yapmalıyım?
1

Banka kullanıcılarının birçoğu, hayatlarında kimi zaman rastlayabilecekleri ATM kartımı yuttu sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durumda ATM kartımı geri vermiyor diyenler, birkaç işlem yaparak durumu kontrol altına almaktadır. Zira ATM kartı geri vermedi durumlarıyla karşılaşırsanız, fizikî olarak kart işlemlerinizi yapamazsınız.

Bankamatiklerin kartı yutmasının birçok sebebi olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bunlar arasında en sık karşılaşılan, para çekerken kartı almayı unutmanız durumunda ATM’nin güvenlik protokolünden dolayı kartı yutması hadisesi gelmektedir. Fakat kimi bankalar ATM’den para çekerken önce kartı verirken, kimi de önce parayı vermektedir. Bu sebep dışında bankamatik kartımı yuttu durumlarının nedenlerinden biri olarak da şifreyi üst üste yanlış girmeniz ya da kartın son kullanma tarihinin geçmiş olması gösterilebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız durumunda ATM karta el koyarsa ne yapabilirim? sorusuna da cevap aramanız gerekmektedir.

ATM’ler Kartları Neden Yutar?

Yukarıda da kısaca izah ettiğimiz üzere ATM’ler birçok sebepten ötürü kartınızı yutabilir. Bu durumlar muhtelif sebeplerden kaynaklandığı gibi, kimi zaman da banka ile ilgili teknik bir sorundan ötürü gerçekleşebilir ve kartınıza el koyulabilir. Hatta bankamatik faresi olarak adlandırılan kimi dolandırıcıların ATM’lere yerleştirmiş oldukları düzenekler de kartınızın yutulmasına sebep olabilir. Şayet bu şekilde bir durumla karşı karşıya gelirseniz, makalemizin sonraki bölümlerinde ne yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacağız. Ancak öncelikle bankamatik kartımı geri vermiyor diyenler için bu sorunun sebeplerini irdeleyelim;

  • Sıklıkla karşılaşıldığı üzere ATM arızaları,
  • Bankamatik ya da kredi kartınızın şifresini birçok defa yanlış girmeniz,
  • Borcundan dolayı iptal edilen kartların bankamatiğe sokulması,
  • Kullandığınız kartın ön yüzünde belirtilen son kullanma tarihinin geçmiş olması,
  • Kartınıza dair çağrı merkezine (bankaya) kayıp ya da çalıntı ihbarında bulunulması,
  • ATM farelerinin bankamatik cihâzlarına dolandırıcılık gayesiyle yerleştirdikleri düzenekler ATM tarafından kartın yutulmasına sebep gösterilebilir.

Yukarıdaki sebeplerden olabildiğine kaçmanız gerekmektedir. Ancak özellikle bankamatik farelerinin yerleştirdikleri düzeneklere dikkat etmelisiniz. Bunun için ATM’nin kart alan kısmında olağan dışı bir durumun olup olmadığını incelemelisiniz.

Bankamatik Kartımı Yuttu

ATM Kartımı Yuttu, Nasıl Geri Alırım?

Öncelikle sakin olmalısınız. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi kartınıza birçok sebepten ötürü el konulmuş olabilir. Eğer kartınızı yutan bankamatik bir banka şubesinin önündeyse ve saat de bankanın mesai saatlerini gösteriyorsa şube personeline müracaat etmelisiniz. Çünkü şube personeli durumu kontrol ettikten sonra ATM’ye müdahale ederek kartınızı size teslim edebilmektedir. Bu durum, kartınızın genelde ATM arızasından dolayı yutulması durumunda geçerli olmaktadır. Lakin yine de şansınızı denemekte fayda bulunmaktadır.

Peki, eğer mesai saatleri içerisinde ya da bir bankanın önünde değilseniz ne yapmalısınız? Bu durumda hemen bankanızın çağrı merkezini aramalısınız. Çağrı merkezi (müşteri hizmetleri) telefonu bankamatik ekranında ya da ATM’nin herhangi bir yerinde muhakkak yazacaktır. ATM’nin önünden ayrılmadan çağrı merkezinin şüpheli işlemler bölümünde kartınızın yutulduğunu ve yenisinin gönderileceği tarihe kadar da bloke edilmesini istediğini belirtmelisiniz. Çünkü kötü niyetli kişilerin eline geçebilecek kartınız, sizi zarara uğratabilir.

Esasen bir de başkasının kartı ile ATM’den işlem yaptığınız sırada kart yutulduysa ne yapmanız gerektiği konusu bulunmaktadır. Bu durumda hemen kart sahibine haber vererek çağrı merkezini aramasını ve kartı bloke etmelerini istemesi gerektiğini belirtin.

Bankamatik Kartımı Yuttu, Nasıl İptal Ederim?

Makalemizin bu kısmına kadar bankamatik kartımı yuttu sorularına cevap aradık. Eğer kartınızı aynı gün içerisinde şubeden teslim alamıyorsanız, bu durumda iptal etmeniz gerekecektir. İptal işlemini de çağrı merkezi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu iptal işlemi, güvenliğiniz için oldukça zaruri bir husus olduğu için göz ardı etmemenizi salık veririz.

Yorum Yap

Yorum Yap