İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın mevduat hesabı, bankaların kullanıcılarına yönelik sundukları farklı bir ticaret seçeneğidir. Yastık altı altın saklama geleneğinden sıyrılarak daha güvenilir bir yatırım tekniğine ulaşmak için yazımızı mutlaka inceleyin.

Geçmişten günümüze kadar önemini yitirmeden gelen altın yatırımları, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada geçerlidir. Altının değerlendirilmesi için birçok farklı seçenek vardır. Bu zamana kadar kuyumcular ve borsa kullanılırken, yakın zamanda bankalar da konu olmuştur.

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın yatırımını genelde büyüklerimizden görürüz. Altın yatırım için oldukça iyi bir seçenektir. Zaman zaman fiyat olarak dalgalansa da, en güvenilir yatırım kaynağı olarak görülür. Altını yatırım olarak değerlendireceksiniz bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Altının birçok çeşidi bulunmakta bunlar; gram altın, çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını ve gremse altındır.

İlginizi çekebilir. Altın ile Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Eğer yatırım için altın alacaksanız, tercihiniz gram altından yana olmalıdır. Çünkü gram altın fiyatları ons altın fiyatından doğrudan doğruya etkilenmektedir. Gram altının karşıt para birimi TL olduğunda bu para birimini etkileyen tüm unsurlardan da aynı anda etkilenir. Dolayısıyla gram altına yatırım yaparken aynı zamanda TL’de de pozisyon alınmış olur.  Diğer altın türlerini bozdururken, bariz bir fiyat farkı bizi karşılarken gram altında ise bu fark oldukça cüzidir.

Altın Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Altın Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak istediğiniz bankanın müşterisi olduktan sonra, banka şubesine giderek ya da mobil bankacılık işlemleri üzerinden altın hesabınızı kolay ve güvenilir bir şekilde açabilirsiniz. Bankanın müşterisi olmadan altın hesabı açmak için ise, banka şubesine gitmeniz gerekir.

Altınınız henüz yoksa, altın mevduat hesabı açtırarak altın satın alımı işlemini kolayca yapabilirsiniz. Altın mevduat hesabı ile altın satın alma işleminin akabinde altınlarınızı gram cinsi üzerinden görebilirsiniz. Bu yol ile, satın alım yaptığınız günün altın kuru üzerinden altın alıp gram cinsinden birikim yaparsınız. Altın mevduat hesabını banka şubelerinden açtırabileceğiniz gibi internet bankacılığını kullanarak ya da mobil şube yoluyla da açabilirsiniz.

İlginizi çekebilir. QNB Finansbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vadeli Altın Hesabı Avantajları Nelerdir?

Vadeli Altın Hesabı Avantajları Nelerdir?

Vadeli altın mevduat hesabı iki farklı şekilde avantaj sunar. Bu hesabın sağladığı altın işletme mantığı ile faiz gelirine sahip olabilirsiniz. Altın fiyatlarının yükselmesi halinde, kur farkının katkısıyla ekstra kazanç sağlamanız mümkün olur. Vadeli mevduat hesaplarının tümünde geçerli olan bir kural olarak, kazandığınız faiz getirisinden %15 oranında stopaj vergisi alınacağını hatırlatmakta yarar var.

Altınlarınızın anlık altın fiyatları üzerinden değerleri hesaplanacağı için, vade dolduğunda gram üzerinden miktarı değişmiş olacak.

İlginizi çekebilir. Garanti BBVA Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Örnek verecek olursak, 5 cumhuriyet, 10 çeyrek altın, 15 adet yarım altınınız var ve bu altınlarla bankaya vadeli altın hesabı açmaya gittiniz. Altınlarınızı teslim ettiğinizde mevcut altınınızın uzmanlar tarafından değeri ölçülerek grama dönüştürülür ve banka hesabınızda tekabül ettiği gramaj cinsinden görünmeye başlar. Sonrasında vadeyi bozmak isterseniz, teslim ettiğiniz altınınız eksperler tarafından biçilen değeri kadarını alacaksınız.

Vadeli Ve Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Vadeli Ve Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı, vadeli ve vadesiz olmak üzere ikiye ayrılır.

Vadeli altın hesabı, seçilen vade süresince altınlardan belirli bir faiz oranı üzerinden kazanç sağlanmasını ifade eder. Vadeli altın hesabının diğer vadeli mevduat hesaplarından da önemli bir farkı bulunmaktadır. Öyle ki, vadeli altın hesabı ile hem piyasalardaki altın fiyatı artışı hem de belirlenen faiz oranına göre kazanç sağlanmaktadır.

Vadesiz altın mevduat hesabı ile gelir vergisi ya da herhangi bir masraf ödemeden, altın alım-satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hesap açılışı ve gerçekleştirilecek işlemlerde hesaba fiziki altın olarak teslimat yapılmamaktadır. Yine aynı şekilde fiziki altın olarak ödeme yapılmamaktadır.

İlginizi çekebilir. Vakıfbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Altınlarınızı İstediğiniz Zaman Bankadan Alabilir Misiniz?

Altınlarınızı İstediğiniz Zaman Bankadan Alabilir Misiniz?

İstediğiniz zaman altın mevduat hesabınızdaki altınlarınızın, TL karşılığını bankanızdan çekmeniz mümkündür. Altını nakite çevirip para çekmek istediğinizde o günkü altın kuru üzerinden gram altınlarınızı bozarak, para çekme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, altın hesabınız sayesinde ile altın alım satımı da gerçekleştirebilirsiniz.

Vadeli altın mevduat hesabında paranız mevcutsa para ile işleyen vadeli mevduat hesabında olduğu gibi paranızı çekebilmek için vadenin bitmesini beklemeniz gerekir. Vade bitmeden altınlarınızı alabilirsiniz fakat bunun için vadeyi bozmanız yani faiz getirisinden vazgeçmeniz gerekir.

Altın Hesabı Açmak İçin En Az Kaç Gram Altınınızın Olması Gerekir?

Altın Hesabı Açmak İçin En Az Kaç Gram Altınınızın Olması Gerekir?

Bu bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Ama genel olarak 10 gram altın olarak bilinmektedir. Yani bankada altın hesabı açmak istiyorsanız, elinizde en az 10 gram altın bulunması gerekir. Elinizde bulunması gereken altın sadece gram altın olmak zorunda değil, elinizde ki bilezik, yüzük ya da herhangi bir mücevher altının ağırlığı hesaplanır. Eğer ağırlık olarak 10 gramı geçiyorsa ya da tam olarak 10 gramsa altın hesabını açabilirsiniz.

Altın Hesabı En Avantajlı Banka Hangisidir?

Altın Hesabı En Avantajlı Banka Hangisidir?

Bu bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bunu anlayabilmeniz için bankaların şartlarını ve gerektirdiklerini detaylı bir şekilde incelemeniz gerekir. Her bankanın kişiye göre, avantajları ve dezavantajları kişinin beklentisine göre değişiklik gösterebilir. Eğer sizde bankaların, avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi almak istiyorsanız, şubeye gitmeden bankaların internet sitelerine göz atabilirsiniz.

Bankaların Altın Fiyatları Avantajlı mıdır?

Bankaların Altın Fiyatları Avantajlı mıdır?

Altın satın alma işleminizi, döviz büroları ve kuyumculardan yapabileceğiniz gibi bankalar üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bankaların altın fiyatları makas farkından ötürü değişiklik gösterebiliyor. Herhangi bir bankadan altın alacağınız zaman, bankaların makas aralığını dikkatle gözden geçirmeniz yararlı olacaktır. Altındaki bu makas aralıklarının sebebi ise çoğu zaman bankaların altın arzı ile açıklanıyor. Bu çerçevede büyük bankaların makas aralığının daha az olduğunu söylemek mümkündür.

Altın Hesabı Açan Bankalar Hangisidir?

Altın Hesabı Açan Bankalar Hangisidir?

Neredeyse bütün bankalar, müşterilerine altın hesabı hizmeti sunmaktadır. Sizler aşağıda derlemiş olduğumuz bankalar ise, altın hesabı açılırken en çok tercih edilen bankalardır.

Kuveyt Türk

Albaraka

Ziraat Bankası

Halkbank

Vakıfbank

Garanti Bankası

Yapı Kredi Bankası

Akbank

İş Bankası

Bilezik, Kolye, Yüzük, Çeyrek Altın, Gram Altın Türleri İle Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bilezik, Kolye, Yüzük, Çeyrek Altın, Gram Altın Türleri İle Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Sahip olduğunuz bilezik, yüzük, kolye ve altın gibi kuyum ürünleri bankadan altın hesabı açabilirsiniz. Banka eksperleri tarafından ürünlerinizin kontrolü sağlandıktan sonra altın hesabı açma işleminiz yapılmaktadır. Banka eksperleri tarafından, götürdüğünüz altın eşyalar, gram cinsinden hesaplanır.

Yorum Yap

Yorum Yap