İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın mevduat hesabı, bankaların kullanıcılarına yönelik sundukları farklı bir ticaret seçeneğidir. Yastık altı altın saklama geleneğinden sıyrılarak daha güvenilir bir yatırım tekniğine ulaşmak için yazımızı mutlaka inceleyin.

Geçmişten günümüze kadar önemini yitirmeden gelen altın yatırımları, sadece ülkemizde değil, tüm dünyada geçerlidir. Altının değerlendirilmesi için birçok farklı seçenek vardır. Bu zamana kadar kuyumcular ve borsa kullanılırken, yakın zamanda bankalar da konu olmuştur.

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Altın yatırımını genelde büyüklerimizden görürüz. Altın yatırım için oldukça iyi bir seçenektir. Zaman zaman fiyat olarak dalgalansa da, en güvenilir yatırım kaynağı olarak görülür. Altını yatırım olarak değerlendireceksiniz bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Altının birçok çeşidi bulunmakta bunlar; gram altın, çeyrek altın, yarım altın, cumhuriyet altını ve gremse altındır.

İlginizi çekebilir. Altın ile Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Eğer yatırım için altın alacaksanız, tercihiniz gram altından yana olmalıdır. Çünkü gram altın işçiliği en az olan altın türüdür. Altın alınıp satılırken arasında fiyat farkı bulunur. Bu fiyat farkının sebebi ise altında olan işçilikten kaynaklanır.

Bazı altın ürünlerini yüksek fiyata alırız fakat bozdururken daha düşük fiyata satarız. Bunun nedeni aslında aldığımız altın ürünündeki işçiliktir. Altın işçiliği satılırken para etmeyen bir durumdur. Gram altında altın işçiliği yoktur. Bu nedenle alım ve satım arasında en fazla 5-6 TL oynamaktadır.

Altın Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Altın Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Öncelikle altın hesabı açmak istediğiniz bankanın müşterisi olmanız gerekir. Eğer bankanın müşterisi değilseniz, altın hesabı açamazsınız. İstediğiniz bankanın müşterisi olduktan sonra, ister şubeden isterseniz mobil bankacılık üzerinden altın hesabınızı açabilirsiniz.

İstediğiniz zaman altın mevduat hesabınızdaki altınlarınızın, TL karşılığını bankanızdan çekmeniz mümkündür. Altını nakite çevirip para çekmek istediğinizde o günkü altın kuru üzerinden gram altınlarınızı bozarak, para çekme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, altın hesabınız sayesinde ile altın alım satımı da gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir. QNB Finansbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vadeli Altın Hesabı Avantajları Nelerdir?

Vadeli Altın Hesabı Avantajları Nelerdir?

Vadeli altın hesabı, yatırım yaparken yatırımının üzerine kar koymak ve daha fazla kazanç sağlamak isteyen kişilerin başvurduğu bir hesap türüdür. Vadeli hesap açılırken 60 aya kadar vadeli hesap seçeneği müşterilere sunulur. Müşteriler seçtikleri vadeye göre hesaplarına dokunmazlar. Bu sürede hesaplarında bulunan yatırıma faiz işler. Vade sonunda el edilen kazanç banka ile eşit şekilde bölünür. İki tarafta kazanç elde etmiş olur.

İlginizi çekebilir. Garanti BBVA Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vadeli Ve Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Vadeli Ve Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı, vadeli ve vadesiz olmak üzere ikiye ayrılır.

Vadeli altın hesabında ise, hesabı açtığınız zaman belirli bir vade belirlersiniz. Bu vade süresi içerisinde birikiminiz üzerinden faiz işler. Vade süresi dolduğunda banka ile karınızı bölüşürsünüz. Eğer vadeli hesabınızdan altın bozumu yapmak istiyorsanız, vadenizin bitmesini beklemeniz gerekir. Ya da vadeyi bozarak faizden ve kardan vazgeçmeniz gerekir.

Vadesiz altın hesabı, hiçbir hesap ücreti ödemeden, altın alım ve satımı yapabileceğiniz bir hesap türüdür. Altınlarınızı çalınma ve kaybolma riski olmadan biriktirebileceğiniz hesaptır.

İlginizi çekebilir. Vakıfbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Altınlarınızı İstediğiniz Zaman Bankadan Alabilir Misiniz?

Altınlarınızı İstediğiniz Zaman Bankadan Alabilir Misiniz?

İstediğiniz zaman altın mevduat hesabınızdaki altınlarınızın, TL karşılığını bankanızdan çekmeniz mümkündür. Altını nakde çevirip para çekmek istediğinizde o günkü altın kuru üzerinden gram altınlarınızı bozarak, para çekme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, altın hesabınız sayesinde ile altın alım satımı da gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer vadeli altın hesabı açtıysanız, altınlarınızı bozdurmak için vade süresinin bitmesini beklemeniz gerekir. Ya da vadeyi bozarak faizden vazgeçebilir ve altınlarınızı nakde çevirebilirsiniz.

Altın Hesabı Açmak İçin En Az Kaç Gram Altınınızın Olması Gerekir?

Altın Hesabı Açmak İçin En Az Kaç Gram Altınınızın Olması Gerekir?

Bu bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Ama genel olarak 10 gram altın olarak bilinmektedir. Yani bankada altın hesabı açmak istiyorsanız, elinizde en az 10 gram altın bulunması gerekir. Elinizde bulunması gereken altın sadece gram altın olmak zorunda değil, elinizde ki bilezik, yüzük ya da herhangi bir mücevher altının ağırlığı hesaplanır. Eğer ağırlık olarak 10 gramı geçiyorsa ya da tam olarak 10 gramsa altın hesabını açabilirsiniz.

Altın Hesabı En Avantajlı Banka Hangisidir?

Altın Hesabı En Avantajlı Banka Hangisidir?

Bu bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bunu anlayabilmeniz için bankaların şartlarını ve gerektirdiklerini detaylı bir şekilde incelemeniz gerekir. Her bankanın kişiye göre, avantajları ve dezavantajları kişinin beklentisine göre değişiklik gösterebilir. Eğer sizde bankaların, avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi almak istiyorsanız, şubeye gitmeden bankaların internet sitelerine göz atabilirsiniz.

Bankaların Altın Fiyatları Avantajlı mıdır?

Bankaların Altın Fiyatları Avantajlı mıdır?

Altın alımını çoğu zaman kuyumculardan ya da döviz bürolarından gerçekleştiririz. Fakat bankalardan da altın alımını gerçekleştirmek mümkündür. Fakat bankalardan altın alımı yapmadan önce, bankaların makas aralığına dikkat etmek gerekmektedir. Makas aralığı bankadan bankaya değişiklik gösterse, büyük ve tanınmış olan bankalarda makas aralığı, diğer bankalara göre daha düşüktür.

Altın Hesabı Açan Bankalar Hangisidir?

Altın Hesabı Açan Bankalar Hangisidir?

Neredeyse bütün bankalar, müşterilerine altın hesabı hizmeti sunmaktadır. Sizler aşağıda derlemiş olduğumuz bankalar ise, altın hesabı açılırken en çok tercih edilen bankalardır.

Kuveyt Türk

Albaraka

Ziraat Bankası

Halkbank

Vakıfbank

Garanti Bankası

Yapı Kredi Bankası

Akbank

İş Bankası

Bilezik, Kolye, Yüzük, Çeyrek Altın, Gram Altın Türleri İle Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Bilezik, Kolye, Yüzük, Çeyrek Altın, Gram Altın Türleri İle Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Elinizde bulunan kolye, bilezik, yüzük gibi altın takılarınızı bankaya götürerek kendinize bir altın hesabı açtırabilirsiniz. Bankaya götürdüğünüz altınlar, bankada görevli olan altın eksperleri tarafından hesaplanır. Gram cinsinden ağırlığı size belirtilir. Eğersizde onaylarsanız, götürmüş olduğunuz altın eşyaların gram ağırlığı hesabınıza aktarılır.

Yorum Yap

Yorum Yap