İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İhtiyaç Kredisi
  3. Garanti BBVA Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA bankalarından kredi başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı bu yazımızda. Sizler için kredi başvuru koşullarını, gerekli belgelerini ve aklınıza gelebilecek bütün soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Garanti BBVA Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Kişilerin, evlilik, ev yenileme, eğitim tatil gibi masrafları karşılamak için ya da bulunan borçlarını ödemek için, bankalardan geri ödemeli olarak aldıkları borç paraya kredi denilmektedir. Kişiler 36 aya kadar vadeli kredi çekebilmektedir.

İlginizi çekebilir. QNB Finansbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Garanti BBVA Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Garanti BBVA bankasından kredi başvurusu yapmak çok kolaydır. Kimlik kartınızla bankaya gitmeniz, kredi başvurusunda bulunmanız için yeterlidir. Aynı zamanda çalışıyorsanız, gelir belgenizde işinize yaracaktır.

Ücretli Çalışan İseniz Bordro Ve Gelir Belgesi

Güncel bir gelir belgesi ve üzerinde sicil no yazan evrak

Emekli İseniz Emekli Belgesi

Emekli tanıtım kartı ve emekli aylığı tahsis belgesi / emekli maaşınızı gösteren banka hesap cüzdanı

Şahıs Şirketi Sahibi iseniz Firma Belgeleri

Güncel vergi levhası ve yıllık gelir vergisi beyannamesi / güncel işletme hesap özeti

Sermaye Şirketi Ortağı iseniz Firma Belgeleri

Güncel vergi levhası ve yıllık kurumlar vergisi beyannamesi

Faiz Geliri Sahibi İseniz Hesap Cüzdanı

Başvuru tarihinden sonra alınmış faiz geliri belgesi

Kira Geliri Sahibi İseniz Kira Belgeleri

Kiraya konu olan gayrimenkul tapusu, 2 yıldan eski olmayan kira kontratı ve 2 aydan eski olmayan bir adet kira tahsilatına ilişkin belge

Çiftçi İseniz Çiftçi Belgeleri

Çiftçilik belgesi ve zirai kazancı gösterim belgesi

Yukarıdalar dışında gerekenler;

İhtiyaç kredisi başvuru formu

T.C. kimliği/ ehliyet ya da pasaport

İkametgâh belgesi

Gelir belgesi

Serbest meslek çalışanları için vergi levhası, gelir tablosu ya da oda kayıt belgesi

Banka tarafından, ihtiyaç kredisi için istenen ilave belgeler.

İlginizi çekebilir. Yapı Kredi Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Neler Gereklidir?

Garanti BBVA Online Kredi Başvurusu

Garanti BBVA Online Kredi Başvurusu

Mobil bankacılık üzerinden, saniyeleri içerisinde kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Şubeye gidip saatlerce beklememek isteyen kişiler için mobil bankacılık her anlamda avantaj sağlamaktadır. Garanti BBVA mobil uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra giriş yapmalı ve hesap oluşturmalısınız. Ardından istediğiniz kredi türüne başvuru sağlayabilirsiniz.

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bankadan çekeceğiniz tutarın, vade süresi boyunca, banka tarafından belirlenen faiz oranı ile faizi hesaplanır. Faizin aylara dağıtılması ile aylık ödemeleriniz belirlenir.  Faiz oranları, kredi hesaplamaları yapılırken dikkat edilmesi gereken en temel unsurdur. Bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur ise vade süresidir. Vade süreleri faiz oranlarını da belirler. Faiz oranı ve vade süresi dikkate alarak yapılan hesaplamalardan sonra aylık ya da toplam ödemelerinizi belirleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sigortası Olmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir?

En çok kullanılan kredi tiplerinden birisi de ihtiyaç kredileridir. İhtiyaç kredileri de, diğer kredilere göre bazı gizli masraflar çıkarabilmektedir. Çoğu kredi tipinde olduğu gibi ihtiyaç kredilerinde de bu masraflar şu şekilde sıralanabilir: Evrak inceleme ücretleri, dosya masrafları, sigorta giderleri ve benzeri şeylerdir. Burada sizin dikkat etmeniz gereken nokta ise, kredinin faiz oranlarını inceledikten sonra mutlaka yıllık maliyet oranlarına da bakın. Yıllık maliyet oranı diye karşınıza çıkan masraf, diğer tüm masrafların toplanıp hazırlandığı bir tutar olacaktır. Burada da kredinin faiz oranı 1,34 olurken masraflar eklendiğinde bu rakam 1,40 – 1,42 seviyelerine kadar çıkabilmektedir.

İlginizi çekebilir. Akbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Neler Gereklidir?

Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Bankaya gerekli belgeleri sunduktan sonra banka size bir rakam çıkarır. O rakamın üstüne çıkamazsınız çünkü banka size çekebileceğiniz en yüksek rakamı ortaya koyar. Dilerseniz bankanın belirlemiş olduğu rakamın altında kredi çekebilirsiniz.

Hesaplama nasıl yapılır diye soracak olursanız her banka için geçerli olmasa da çoğu banka maaşınız ile orantı kurar. Yani aylık geliriniz 2.000 TL ise banka en fazla 1.000 TL bankaya ödeyecekmişsiniz gibi düşünür vade ve faiz oranlarına göre bu fiyat belirlenir. Tabii bunlar hesaplanırken güncel borcunuz varsa bu da göz önüne alınır. Yani bankadan çekebileceğiniz tutar tamamen gelirinize ve güncel borç tutarınıza göre belirlenir.

İhtiyaç Kredisi Kullanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

699 puan aralığı: En düşük not aralığıdır, kredi alma olasılığı neredeyse yok gibidir. Bu durumun sebebi daha önce bankalar ile çalışmasında çeşitli gecikmelerin yaşamasından kaynaklanmaktadır.

700 – 1099 puan aralığı: Kredi alınması yalnız kefil veya ipotek gösterilerek mümkün olabilir.

1100 – 1499 puan aralığı: Az risk grubuna sahiptir. Büyük olasılıkla kredi alabilir. Ancak, kefil istenebilir.

1500 – 1699 puan aralığı: Kredi alma ihtimali yüksek bir gruptur. Bankalar kefil talep etmeyecektir.

1700 – 1900 puan aralığı: En rahat kredi alabilecek gruptur.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi notunuzu güncel borç tutarınız ve ödemeleriniz belirler. Eğer düzenli bir şekilde ödeme yapıyorsanız ve güncel borç tutarınız aylık gelirinizin yarısı kadarsa kredi notunuz yüksek olur. Fakat ödemeleriniz düzensizse, borçlarınız aylık gelirinizle neredeyse aynıysa kredi notunuzun düşük olacaktır.

Kullandığınız kredi kartı ödemeleriniz, fatura ödemeleriniz, daha önce kredi çektiyseniz ya da güncel kredi borcunuz varsa onun ödemeleri gibi önemli konular kredi notunuzu etkilemektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap