İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. Polis Kredisi Nedir, Hangi Bankalar Polise Kredi Verir?

Polis Kredisi Nedir, Hangi Bankalar Polise Kredi Verir?

Polis Kredisi Nedir?

Polis kredisi, polislere özel olarak bankaların sunduğu bir kredi hizmetidir. Başvuru şartları hakkında detaylı bilgileri bulabileceğiniz bu yazımız ile daha kolay bir şekilde başvuru yapacaksınız.

Pek çok banka, sunduğu kredi ürünlerini farklı meslek gruplarına göre şekillendirme politikası izlemektedir. Çiftçi, emekli ve esnaf için spesifik olarak oluşturulan kredi kampanyaları mevcuttur. Devlet çalışanlarının bankalar tarafından sunulan kredi olanlarını belli avantajlar ile değerlendirebilmeleri mümkündür.

Polis Kredisi Nedir?

Polis Kredisi Nedir?

Polisler, devlet memurları ve bekçiler bu avantajlardan yararlanabilmektedir. Polislik ile benzer meslek gruplarında faaliyet gösteren çalışanların da avantajlı kredi imkanlarından faydalanabilmeleri mümkündür.

Bu tür kampanyalar dahilinde polis olarak çalışanların, daha düşük faiz oranları ile kredi ürünlerinden faydalanabilme, daha yüksek limit ile kredi çekebilme ve vadelerini erteleyebilme gibi imkanları bulunmaktadır. Polislerin düzenli gelir anlamında risk taşımayan bir çalışan grubu olması bu tür avantajlı kredi imkanlarından yararlanmalarını sağlamaktadır.

Türkiye’de Kredi Çekebilme Şartları Nelerdir?

Bankalar tarafından sunulan kredi ürünleri, meslek gruplarının ve tüketici ihtiyaçlarının farklılığına göre çeşitlenmiştir. Dolayısıyla kredi çekmek isteyen her tüketici için standart bir içerik söz konusu değildir. Krediyi küçük bir tutarda olacak şekilde ihtiyaç kredisi olarak ya da yeni bir ev almak için kullanabilirsiniz. Tüm bu farklı ihtiyaçlar için farklı düzenlemeler mevcuttur.

Geçmişteki banka işlemlerinin gelişimine bağlı olarak şekillenen kredi notu yüksek olan herkes ihtiyaç duyduğu farklı kredi ürünlerinden faydalanma imkanına sahiptir. Daha önceki borçlarınızda düşük bir ödeme performansı göstermiş iseniz kredi notunuz düşüktür ve kredi çekebilme olasılığınız azdır.

Kredi çekmenin önemli şartlarından biri 18 yaş sınırını aşmış olmanızdır. Kredi başvurusu yaparken gelir düzeyinizi ve gelirinizin düzenli olduğunu belgelemeniz şarttır.

Kredi ürünlerinden faydalanabilmek için sigortanız çalıştığınız kurum tarafından en az 3 ay süre ile ödenmiş olmalıdır. Bunun gibi belli şartları sağladığınız takdirde gelir düzeyiniz dikkate alınarak bankadan ne kadar kredi alabileceğiniz hesaplanır.

Polis Kredisinin Diğer Kredi Ürünlerinden Farkı Nedir?

Türkiye’de görevini sürdüren polis çalışanlarına dönemsel olarak sunulan polise özel kredi imkanlarında, faiz oranları konusunda ciddi ayrıcalıklar tanınmaktadır. Dolayısıyla bu kredi türüne ilgi fazla olmaktadır. Bazen bekçiler de bu tür kredi kampanyalarına dahil etmektedir.

Ancak polise özel kredi imkanı, Türkiye’deki tüm bankalar tarafından sağlanmaz. Kamu bankaları gibi belli başlı bankalar, devlet desteği ile polise özel kredi avantajları oluşturmaktadır. Polis kredisinin ya da memurlara özel kredilerin geri ödemesiz ya da faizsiz olması söz konusu değildir. Türkiye’deki hiçbir banka bu tür kredi imkanları sağlamaz.

Polis kredisini avantajlı kılan farklar, vade ertelemesi, düşük dosya masrafı, yüksek kredi tutarı, ya da düşük faiz oranları gibi imtiyazlardır. Normal bir tüketicinin alabileceği en yüksek kredi tutarı ve taksitlerin limitleri,  müşterinin gelir düzeyine, aylık kazancına göre hesaplanır. Polis kredisinde bu tür limitler konusunda esnek davranılabilmesi söz konusudur.

Polise Özel Kredi İmkanlarından Ne Zaman Yararlanılabilir?

Polislik mesleği, değer gören ve önem taşıyan bir meslek olduğundan, çeşitli özel kurum ve kuruluşların ve devlet kurumlarının polis çalışanlarına özel jestler yapması söz konusudur. Bu sebeple bankalar, polis kredisini Nisan başında kutlanan Polis Haftasında sunmaktadır.

Bazı bankalar Polis Haftasını kapsayacak şekilde özel kredi imkanları sunarken bazı bankalar bu avantajı yalnızca bir hafta ile sınırlandırmazlar. Bazı bankaların polis kredisini tüm Nisan ayı boyunca aktif tuttuğu bilinmektedir. Bu dönem boyunca faizlerin mümkün olduğunca aşağı seviyeye çekilmesi söz konusudur.

Ancak faiz oranları ve vadeler her yıl güncellendiğinden bir önceki yılın koşullarına göre hareket etmemeniz gerekmektedir. Her bankanın faiz oranları ve dosya masrafı tutarları, güncel olarak banka web sitesinde yer almaktadır.

Polise özel kredi imkanından yılın her dönemi faydalanmak mümkün olmasa da her bankanın memur çalışanları için oluşturduğu özel bir kredi ürünü vardır. Polis kredisinden yararlanamasanız bile memurlara özel kredilerden yararlanabilirsiniz.

Polislere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Polis kredisi veren bankalar, Akbank, QNB Finansbank, Denizbank, Vakıfbank, Şekerbank ve Halkbank olarak sıralanmaktadır. Elbette Vakıfbank ve Halkbank devlet bankası olduğundan polis kredisi avantajını her yıl istikrarlı olarak sunabilmektedir.

Polislerin kendileri için oluşturulmuş özel kredi imkanların faydalanabilecekleri bir diğer kurum ise Polis Bakım ve Yardım Sandığı (POLSAN) olmaktadır. POLSAN tarafından memur çalışanlarına sunulan kredi imkanları daha küçük tutarlardaki ihtiyaç kredileridir. Dolayısıyla bankalar tarafından sunulan polis kredilerinden daha avantajlı değillerdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalı?
Sigortası Olmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?
Yorum Yap

Yorum Yap