İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. Türk-İş, Eylül Ayında 4 Kişilik Ailenin Açlık Sınırının 2 Bin 448 Lira Olduğunu Açıkladı

Türk-İş, Eylül Ayında 4 Kişilik Ailenin Açlık Sınırının 2 Bin 448 Lira Olduğunu Açıkladı

Türk-İş'in 'eylül ayı açlık ve yoksulluk sınırı' araştırmasına göre, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 448 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 973 lira olarak hesaplandı.

Türk-İş, Eylül Ayında 4 Kişilik Ailenin Açlık Sınırının 2 Bin 448 Lira Olduğunu Açıkladı

Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koyma ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine etkisini belirlemek için her ay yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırması eylül ayı verileri açıklandı.

Yapılan bu araştırmaya göre, yaş meyve-sebze fiyatlarına bağlı olarak mutfak harcamasında gözlemlenen gerileme eylül ayında da devam etti.

Eylül ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi amacıyla yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 447 lira 72 kuruş olarak tespit edildi. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konu (kira, elektrik, yakıt, su), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı da (yoksulluk sınırı) 7 bin 973 lira 02 kuruş olarak belirlendi.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 3 bin 2 lira 55 kuruş olarak hesaplandı.

Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması (mutfak masrafı) tutarı, bu yılın ilk 8 ayı itibarıyla 2019 yılı sonuna kıyasla 285 lira, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise 928 lira atış gösterdi. Son bir yıl itibariyle incelendiğinde, ortaya çıkan ek harcama gereği gıda için 385 lira, toplam hane halkı harcaması 1248 lira olarak tespit edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap