1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. BDDK’dan Yeni Swap Hamlesi

BDDK’dan Yeni Swap Hamlesi

Bankaların, vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri swap ve diğer türev işlemlerin yasal özkaynaklara oranı yüzde 1'den yüzde 10'a çıkarıldı.

BDDK’dan Yeni Swap Hamlesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılmış olan açıklamada, bankaların, vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri swap ve diğer türev işlemlerin yasal özkaynaklara oranı yüzde 1’den yüzde 10 oranına çıkarıldığı bildirildi.

TL alım yönünde para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerinde, bahsi geçen işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesaplamış oldukları yasal özkaynaklara oranı şeklinde belirlenmiş yüzde 1 olan sınırlama, yüzde 10 olarak yeniden düzenlendi.

Vadede TL satım yönündeki para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin olarak, vadesine 7 gün kalmış olan işlemler için yüzde 1 yerine yüzde 2 oranına, vadesine 30 gün kalan işlemler için yüzde 2 yerine yüzde 5 oranına, vadesine 1 yıl kalan işlemler için yüzde 10 yerine yüzde 20 oranına revize edildi.

Söz konusu hesaplamalarda valör tarihi işlem tarihinden sonra olan (ileri valörlü) türev işlemlerin, hesaplama valör tarihi itibariyle dikkate alınacak.

Yorum Yap

Yorum Yap