1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. En Fazla Faiz Veren Banka Hangisi?

En Fazla Faiz Veren Banka Hangisi?

En Fazla Faiz Veren Banka Hangisi?
2

Kenarda köşede, yastık altında bekleyeceğine paranızı bankada tutmak istiyorsanız, değerlendirmeniz gereken finans seçeneklerinden biri vadeli hesaplardır. Bu durumda aklımızda hep en fazla faiz veren banka hangisi acaba diye sorular gelmektedir.

Vadeli Hesap Nedir?

Belli bir süre anaparayı yani yatırımınızı bankanın belirli bir hesabında tutmak, o paraya ilgili vadeye kadar dokunmamak karşılığında, bankanın size bir faiz geliri ödemeyi taahhüt ettiği hesaplardır. Vadeden önce paranızı çekmenize bir engel yoktur ancak paranızı çektiğiniz takdirde faiz hak edişinizden vazgeçmiş olursunuz. Son zamanlarda bazı bankalar, ara dönemde parasının belli bir kısmını çekmek isteyen müşterilerini de mağdur etmemek için ara formüller de sunmaktadır. Eğer paranızın bir kısmını vade tarihine kadar çekme ihtimaliniz olacağını düşünüyorsanız, bu şekilde ara çözümler sunan bankaların ürünlerini tercih etmenizde fayda vardır.

Banka Neden Vadeli Hesaba Faiz Öder?

Bankalar bireyler ve kurumlardan kullanmadıkları parayı alarak, belli bir süre sonunda bir faiz ile birlikte iade etmeyi taahhüt ederken, öte yanda paraya ihtiyacı olan kişi ve kurumlara aynı parayı daha yüksek bir faiz ile pazarlayarak bu alışverişten kar sağlayan kurumlardır.

Bankaların Faiz Oranları Arasında Neden Fark Var?

Bankaların ihtiyaç duydukları nakit miktarı arttıkça kendilerine para yatıracak kişilere daha fazla faiz önermesini bekleriz. Yani nakit ihtiyacı olan bankaların, çok kredi kullandıran, çok faiz ödemesi gerekir.

Bankaların kullandırdıkları kredi faizleri ile vadeli hesap sahiplerine ödedikleri faizlerin arasındaki farktan kar ettiklerini söylemiştik. Büyük bankalar, çok şubeli, çok personeli olan, çok yatırımı olan, çok reklam yapan bankalar daha yüksek operasyonel giderlere katlanmaktadır. Dolayısıyla görece daha yüksek faiz oranları ile kredi kullandırmaya ve vadeli hesaplara daha az faiz vermeye çalışırlar. Ancak her bankanın politikası değişik olduğundan, bu konuda net bir rakam vermek mümkün değildir.

En Fazla Faiz Veren Banka

Operasyonel giderlerin faiz oranları üzerindeki etkisini zaman zaman aynı bankanın mobil / internet şubesi faiz oranları ile şube faiz oranları arasındaki farklardan da görebiliriz.

 Yüksek faiz oranı öneren bankalardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Enpara.com, ING Bank, Aktif bank, Fiba bank, HSBC

Eğer dilerseniz, şartlar uygun olduğu takdirde düşük oranla kredi kullanıp yüksek faize yatırabilirsiniz. İhtiyaç kredisinin nasıl çekildiğini görebilmek için buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar
    6 sene önce

    Tüm bankalar fazla faiz aliyor. Vadeli hesap işine hic girmeyin. Gerek yok. Altin alin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir