1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Katılım Bankası Nedir? Nasıl Çalışır?

Katılım Bankası Nedir? Nasıl Çalışır?

Katılım Bankası Nedir? Nasıl Çalışır?
1

Bugünlerde herkesin katılım bankası nedir sorularına muhatap kaldığı bir gerçek. Üretim yapan, ticari faaliyetler de bulunan gerçek yahut tüzel kişilerin finans işlemlerinde ve finansal yatırımlarında önemli seçeneklerden biri de ortaklık ve hissedarlık ile doğrudan doğruya kâr payı yoluyla katılım bankalarını tercih edebilmeleridir.

Katılım Bankası Nedir?

Katılım bankalarının, en önemli özelliği faizsiz bankacılık ilkesine dayalı olarak kurulmuş olmalarıdır. Faizsiz şekilde her türlü bankacılık işlemlerini yerine getirirler. Katılım bankaları, tüm sistemini kar zarar prensibine göre oluşturmuştur.

Katılım Bankası Neler Yapar?

Ortaklık ve kiralama yöntemi ile fon veren bir banka türüdür. Finansal piyasalarda ticari faaliyetlerde bulunurlar. Ortakları ve hissedarlarına doğrudan doğruya kâr payı vererek işlem yapacaklarını belirtirler.

Türkiye’de 5 adet katılım bankası faaliyetlerini sürdürmektedir:

 Bu katılım bankalarından 2 si kamu bankalarıdır;

  • Ziraat Katılım Bankası A.Ş.
  • Vakıf Katılım Bankası A.Ş.

Diğer katılım bankaları;

  • Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
  • Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.

Katılım Bankaları Nasıl Çalışır?

Katılım bankaları 2 temel üzerine kuruludur:

1- Fon Toplama: Mevduat sahiplerinden fon toplamadır. Bir önceki yıl elde ettikleri kârı referans olarak gösterirler.

2- Fon Kullandırma: Fona ihtiyacı olan gerçek, tüzel ve mal-ticaret hizmeti yapan kişilere toplanılan fonun kullandırılmasıdır.

Buradan hareketle sistem şöyle işler; faturası kesilecek bir mal veya hizmet alanlarında tutarın satıcıya ödenerek alıcının borçlandırılmasıdır. Alım yapmak isteyen kişi ya da şirket alacağı malı katılım bankası aracılığıyla alır. Peşin parayla katılım bankası söz konusu malı alır ve alıcıya vadeli şekliyle satar. Tüm bu süreçte katılım bankası arada oluşan kâr payından kendi payını alır.

Kâr payı: Bir ürünün ya da malın maliyet fiyatına eklenen ve satıcıya kalan kazançtır.

Kısaca bankaya yatırılan para, katılım bankasınca işletilir ve işletilen paranın %80’i kâr payı adı altında yatıran kişiye ya da kuruma verilir, kalan %20 payı iste katılım bankasına kalır.

Paranın işletilmesi: bankanın kişi ya da kurum adına ticari faaliyetlerde bulunup ve bu faaliyetlerden elde ettiği gelirin bir kısmını kişi ya da kuruma vermesidir.

Türkiye’de bilhassa konut kredisi çekmek için katılım bankalarına başvuru yapabilirsiniz. Katılım bankaları bu konuda düşük faiz fırsatı sunarak, yeni ev almak isteyen bireyleri büyük bir dertten kurtarmaktadır. Özellikle Ziraat Katılım Bankası, konut kredisi konusunda hassas davranarak son derece uygun koşulları öne sürmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap