1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Hayat Sigortası Gerekli Mi?
Trendlerdeki Yazı

Hayat Sigortası Gerekli Mi?

Bankalardan kullanılan kredilerde zorunlu olarak hayat sigortası da yaptırılıyor. Haberimizde, hayat sigortasının detaylarını anlattık.

Hayat Sigortası Gerekli Mi?
1

Hayat sigortası bir bireyin ödediği belirli bir prim karşılığında bir finans kurumuyla belli bir yaşta kendisine ya da bireyin vefatı durumunda mirasçılarına sigorta bedelini ödediği sigorta türüdür. Bu sigorta türü başınıza gelen herhangi bir kalıcı ya da geçici sakatlık, kaza durumunda verilen teminatlarla sizi maddî olarak güvence altına alır. Bu sigorta türünden herkes faydalanabilir. Fakat sigorta kurumlarının kurallarına bağlı olarak bazı kurumlar bu sigorta türü için sağlıklı olma şartı aramaktadır.

Hayat sigortasının günümüzde yasal bir zorunluluğu yoktur fakat bazı finans kurumları bireyin kredi çekmek istemesi durumunda hayat sigortası olması zorunluluğu koşabilirler. Bunun sebebi o finans kurumunun kendisini güvenceye almak istemesidir. Kredi çeken bireyin vefatı durumunda finans kurumuna yapılacak kredi borcunun ödemeleri sorumlu sigorta firması tarafından karşılanmaktadır.

Hayat Sigortası Her Zaman Ödeme Yapar Mı?

Maalesef hayat sigortası her zaman ödeme yapmaz. Hayat sigortasının ödeme yapması için gereken şartlar sigorta firmasına bağlı olarak değişebilir. Fakat ödeme şartları genelde benzerdir. Bunlar sözleşmede geçen yaşı doldurma ve hayatta olma, yaşam kaybı yada kaza sonucu yaşam kaybı, tam yada kısmi sakatlık gibi durumlardır.

Kişiye ve İhtiyaçlara Uygun Hayat Sigortası Nasıl Belirlenir?

Bireyin, hayat sigortasını seçerken bunu ihtiyacına yönelik seçmesi oldukça önemlidir. Tasarruf yapmak isteyen bir birey tasarrufa yönelik hayat sigortalarını tercih edebilir. Bu noktada herhangi bir kaza durumu için kendisini garantiye almak isteyen bir birey risk teminatı içeren hayat sigortalarını tercih edebilir. Bu seçim kişiden kişiye göre değişmekle birlikte bunun bir sınırı yoktur ve isteyenler bu iki ihtiyaç içinde aynı anda hem teminat hem de tasarruf içeren hayat sigortalarını seçebilirler.

Hayat Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Hayat sigortasının bir satın alma sınırı yoktur. Birey sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte aynı veya farklı sigorta şirketlerinden hayat sigortası satın alabilir. Fakat hayat sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bu poliçeyi satın alırken bireyin teklif formunda bulunan suallere doğru yanıt vermesi ve bunları sigorta kurumuna bildirmesi oldukça ehemmiyetli bir husustur. Herhangi bir yanlış bilgi verilmesi durumunda sigorta şirketi ek prim isteyebilir veya sözleşmeden vazgeçebilir.

buy office 2019 home and business

Yorum Yap

Yorum Yap