İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Düğün Kredisi
 3. Çeyiz Parası Şartları Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir?

2018 evlilik yardımı ne kadar, çeyiz parası şartları nelerdir; tüm bu soruların cevaplarını ayrıntılı bir şekilde yazımızda bulabilirsiniz.

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir?
1

Sosyal bir devlet olmanın gereği olarak, toplumda ihtiyacı olan bireylere daha çok yardım olanağı tanınması şüphesiz hakkaniyetli bir davranıştır. Bu bakımdan, devlet tarafından sunulan çeyiz parası da önemli sosyal yardımlardan biridir. Söz konusu ödeme, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) ölüm aylığı ya da geliri, -ki buna yetim aylığı da denir, alan kız çocukları, evlenme kararı aldıktan sonra bu paranın kesilmesi sonrasında verilmektedir. Fakat okuyucularımız, çeyiz parası şartları nelerdir sorularını bize sık sık iletmektedir. Bu yazımızda, çeyiz parası için nereye başvurulacak ve çeyiz parası kimlere verilir gibi birçok soruya cevap sunacağız.

Çeyiz Parası Nedir?

Evlenme yardımı olarak da bilinen çeyiz parasının ne olduğunu hülâsa etmemiz gerekirse; evlenen kadınların SGK tarafından aldıkları aylıklarının kesilmesi durumunda, devletin bir kereye mahsus, SGK’daki aylığın iki senelik toplamı kadar yapılan ödemedir. Örneğin; her ay SGK’den 500 TL yetim aylığı alan bir kadın evlenmeye karar verirse; 500 TL x 24 ay= 12.000 TL (on iki bin lira) evlilik yardımını bir kereye mahsus olmak üzere alır. Fakat, bu yardımı alabilmek için bir beyanda bulunulması gerekmektedir. Zira, yetim aylığı gibi ödeme alan kadınların aylıkları, evlendikten sonra kesilir.

Evlilik Yardımı Nasıl Alınır?

Çeyiz Parası Şartları Nelerdir? Kimlere Verilir?

Makalemize konu olan çeyiz parası ya da evlenme yardımını alabilmek için birtakım koşullar bulunmaktadır. Çeyiz parası şartları kriterlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Baba ya da annesini kaybedip de, onlardan yetim aylığı alan kız çocukları bu yardımdan faydalanabilir. Fakat, bu duruma benzer bir şekilde olan erkek çocukları çeyiz parası alamazlar.
 • Çeyiz parasına başvurabilmek için, kız çocuklarının yetim aylığı almaları gerekmektedir. Aynı zamanda işten ayrılan ya da yetim maaşı alanlar da çeyiz parası alabilirler.
 • Evlenme yardımı almak isteyenlerin, eğer 4/b Bağ-Kur veya 4/a (SSK) dâhilinde bir hak sahiplikleri bulunuyorsa, çeyiz parası yardımı için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Merkez Müdürlükleri ile SGK il müdürlüklerine başvurularını yapabilirler.
 • Dul olup da, ikinci kez evlenen kadınlar bu yardımdan yararlanamazlar.
 • Çeyiz parası yardımı için herhangi bir yaş sınırı şartı konulmamıştır. Buradaki temel kıstas, ilk kez evleniyor olmaktır.
 • Toparlamak gerekirse, çeyiz parası alabilmek için baba ya da anneden yetim aylığı almanız, bu aylığı alırken de evlenmiş olmanız gerekmektedir.

Çeyiz Parası Başvuru İçin Nereye Gidilmeli?

Evlilik yardımı alabilmek için, kişilerin şahsen başvurmaları gerekmektedir. Bu başvuru süreci ise, evlendikten sonraki ilk beş seneyi ifade etmektedir. Eğer bu süreçte başvuru yapılmazsa, çeyiz parası yardımı alınamaz. Örneğin, 01/01/2010 tarihinde evlenip, yetim aylığı kesilen bir kadın; çeyiz yardımı alabilmek için en geç 31/12/2014 tarihine kadar başvuru yapmak zorundadır.

Çeyiz parası başvuruları için SGK İl Müdürlüklerine ya da SGK Merkez Müdürlüklerine gidilmesi gerekmektedir. Başvuru sırasında sizden, çeyiz parası istediğinize dair Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi ile evlilik cüzdanı ve nüfus cüzdanınız talep edilecektir. Ancak, evlilik kayıtlarınız nüfus kütüğünüze geçtiyse, evlilik cüzdanınıza gerek duyulmayacaktır. Fakat siz yine de, evlilik cüzdanınızı yanınızda bulundurun. Zira, burası Türkiye. 🙂

2018 Çeyiz Parası Ne Kadar Ödeniyor?

Yukarıda da anlattığımız gibi, çeyiz parası hesaplaması, alınan yetim aylığına göre iki senelik tutardan hesaplanmaktadır. Bu açıdan, evlenmeden önce aldığınız son yetim aylığının iki senelik tutarı, yani 24 ile çarpımı size tek seferde peşin şekilde ödenir. 500 TL yetim aylığı alıyorsanız 12 bin TL, 1000 TL yetim aylığı alıyorsanız 24 bin TL evlilik yardımı alacaksınız demektir.

Çeyiz parası başvurunuz onaylandıktan sonra para, SGK tarafından T.C. Ziraat Bankası’na yatırılır. Eğer bu kamu bankasında bir hesabınız varsa, kendi hesabınızdan paranızı çekebilirsiniz. Fakat, bankada herhangi bir hesabınız yoksa, banka şubesinden nüfuz cüzdanınız ile evlilik yardımınızı çekebilirsiniz.

Önerilen Yazı
Devlet Destekli Evlilik Kredisi 2018
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Avatar
  6 sene önce

  Ben de evlilik yardımına başvurdum. Çok fazla belge istemiyorlar, bir senelik peşin çeyiz parası alıyorsunuz. Çok ideal, şartları taşıyorsanız muhakkak başvurun.

 2. Avatar

  Bende yeni evleniyorum fazla belge istemiyorlar,ideal yani.

 3. Avatar

  çeyiz parası da devletimizin bonuslarından biri bence. güzel bir uygulama oldugunu düşünüyorum, evlilikle sorumluluk koca ya geçiyor ama desteği baştan en ihtiyaç anında yine yapmış olunuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir