1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. QNB Finansbank 6 Aylık Bilançosunu Açıkladı
Trendlerdeki Yazı

QNB Finansbank 6 Aylık Bilançosunu Açıkladı

Geçtiğimiz senelerde Katarlılar tarafından satın alınan QNB Finansbank 6 aylık bilançosunu yayınladı. Buna göre banka, net kârını artırdı.

QNB Finansbank 6 Aylık Bilançosunu Açıkladı
2

Geçtiğimiz senelerde Katar menşeli Qatar National Bank S.A.Q’in (QNB Group) satın aldığı Finansbank, hızlı bir dönüşüm sürecine girerek vizyonunu tamamen genişletmişti. Şimdi de QNB Finansbank 6 aylık bilançosunu yayınladı. Buna göre banka, Ocak – Haziran 2018 döneminde tam olarak doksan üç milyar liradan daha fazla kredi desteği sağladı. Finansbank, sağladığı krediler ve destekler ile Türk ekonomisinin de hızlı bir şekilde dönüştürülmesi için katkı vermeye devam ediyor. Bankanın ilgi çekici desteklerinden biri de KOBİ kredileri olarak biliniyor.

Makale İçeriği

QNB Finansbank 6 Aylık Bilançosunu Açıkladı

Banka tarafından açıklanan verilere göre 30 Haziran 2018 tarihine kadar olan QNB Finansbank’ın toplam aktifleri, 2017 senesinin aralık ayına nazaran %19 oranında yükselişe geçerek 149 milyar 266 milyon liraya çıktı. Söz konusu dönem içerisindeki canlı krediler ise, geçtiğimiz aralık ayına nazaran %14 oranında yükselişe geçerek 93 milyar 217 milyon liraya ulaştı. Bankanın aynı dönemdeki müşteri mevduatı da %13 oranında sıçrayış ile 73 milyar 818 milyon TL’ye denk geldi. QNB Finansbank’ın bu senenin ilk altı aydaki net kârı ise 1 milyar 133 milyon lira şeklinde hesap edildi.

Banka tarafından açıklanan bilanço verilerine göre özkaynaklar da, aralık ayına göre %9 oranında yükselişe geçerek 13 milyar 235 milyon liraya ulaştı. Bu bakımdan QNB’nin sermaye yeterlilik rasyosu %14,9 şeklinde hesap edildi.

QNB Finansbank Genel Müdürü Açıklama Yaptı

Konu hakkında bir açıklama yapan QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu, senenin ocak – haziran ayındaki performansında güçlü bir yatırımcı ilişkisi kurulduğunu belirtti. Bununla birlikte bankanın büyüme potansiyelinin yükselişe geçtiğini ifade eden Güzeloğlu, KOBİ’lere ve tarıma öncelik verdiklerini ifade etti. Bankanın ayrıca sosyal sorumluluk projesi de gerçekleştirdiğini beyan eden genel müdür, Minik Eller Büyük Hayaller KSS Platformu isminde çocuklar için bir gelecek inşa ettiklerini açıkladı.

Finansbank’ı satın alan QNB Group, dünya genelinde toplamda yirmi dokuz binden fazla personele sahip olarak faaliyetlerini yürütüyor. Bilhassa Afrika ve Orta Doğu’da hizmet veren QNB, dört bin dört yüzden çok bankamatiğe (ATM) de sahip. Toplamda otuz bir ülkede ve üç kıtada bulunan QNB Group, kimi otoriteler tarafından Afrika ile Orta Doğu coğrafyasının en büyük bankası şeklinde lanse edilmektedir. QNB Finansbank ise, on iki bin on bir personeli ve beş yüz kırk iki şubesi ile hizmet vermeye devam ediyor.

Yorum Yap

Yorum Yap