İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Öğrenim Kredisi
  3. Öğrenci Kredisi Veren Bankalar
Trendlerdeki Yazı

Öğrenci Kredisi Veren Bankalar

Öğrencilerin zor anlarında yardımlarına koşan banka kredileri hakkında araştırma yaparak, eğitim kredisi verenleri listeledik.

Öğrenci Kredisi Veren Bankalar - Bank Kredisi

Türkiye’de şans eseri yaşadığımız ve yaşamın oldukça zor olduğu herkesçe malum. Buna göre nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak da, her zaman için mümkün olamayabiliyor. Dolayısıyla bankalar tarafından nakit desteği de almak gerekir. Ancak öğrenciyken bu desteği almak, bir hayli merak edilen unsurlardandır. Dolayısıyla öğrenci kredisi veren bankalar sıklıkla araştırılır, en uygun faiz oranları da bulunmaya çalışılır.

Öğrencilerin, ailelerinden aldıkları nakit para ile ayı döndüremedikleri ya da ailelerinin destek sağlayamadıkları noktada düşündükleri öğrenim kredisi desteği, kolay bir şekilde alınamamaktadır. Ancak yine de imkânsız değildir. Zira 18 (on sekiz) yaşını doldurmuş olan üniversite öğrencileri, kredi çekmek için bankalara başvuru yapabilir ve böylece uygun faiz oranları ile birlikte kredi kullanımı gerçekleştirebilir.

Öğrenci Kredisi Veren Bankalar

Salt üniversite öğrencilerinin yararlanabildikleri öğrenim kredisinde, nakit gereksinimleriniz biraz da olsa rahata erebilmektedir. Bankalara yaptığınız başvuruların hepsi, ihtiyaç kredisi adı altında değerlendirilerek size neticesi paylaşılır. Buna göre bankalar, elde ettikleri bilgiler doğrultusunda muhtelif kombinasyon değerlendirmeleri ile tarafınıza kredi verilip verilmeyeceğini ölçmektedir. Kaldı ki bankalar, öğrenciye tahsis ettikleri kredi miktarını çok yüksek tutmadıkları gibi, taksit miktarları da daha minimize hâlde yer almaktadır.

Yaşama ve okuma kaygısı içerisinde bulunan öğrenciler, bankalardan ya da devlet ile muhtelif kuruluşlardan aldıkları burs ve krediler ile hayatlarını idame ettirmeye çalışmaktadırlar. Buna göre maddî olanağı bulunmayan öğrenciler için de öğrenim kredisi, ilaç gibi gelmektedir. Ancak sonu tehlikeli olan bu oyuna dikkat etmeli ve bankalara olan borcunuzu aksatmadan ödemelisiniz.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

Mithat Paşa’nın kurduğu bu köklü kamu bankası, eğitim masraflarınız için size öğrenci kredisi sunmaktadır. Dolayısıyla bu kredi ile dershane, kurs ve üniversite eğitimlerinizi karşılayabilir, aldığınız krediyi de 36 (otuz altı) ay vade ile ödeyebilirsiniz. Banka tarafından söz konusu nakit desteği, kredi ya da taksitli kredili mevduat hesabı (KMH) olarak sunulmaktadır. Ancak kredi başvuru yapabilmek için geliri olmayan öğrenciler için velinin başvurusu gerekmektedir. Eğer öğrencinin geliri bulunuyorsa, velinin başvurmasına gerek yoktur. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta da, banka tarafından aldığınız kredinin başlangıcından itibaren kredi süresince hayat sigortası yapılmasıdır. Eğer istemiyorsanız konu hakkında detaylı bilgi edinerek hayat sigortanızı iptal ettirebilirsiniz.

Ziraat Bankası öğrenci kredisi başvuru için bankanın şubelerinden birine gitmeniz gerekmektedir.

Yapı Kredi Bankası Eğitim Kredisi

Türkiye’de ve yurtdışında gördüğünüz eğitim için Yapı Kredi Bankası’ndan eğitim kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Banka, 50.000 TL’ye kadar kredi imkânı sunarak, kırk sekiz aylık vade olanağı da tanımaktadır. Söz konusu öğrenci kredisine bankanın şubelerinden başvuru yapılmaktadır. Başvuru sırasında kredi için gerekli evraklar listesindekilere hazırlayıp ibraz etmeniz gerekmektedir.

Halk Bankası Eğitim Kredisi

Geçtiğimiz dönem Reza Zarrab’ın rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelen Halk Bankası da eğitim kredisi desteği sunan kamu bankaları arasında yer almaktadır. Buna göre 50 bin liraya kadar kırk sekiz aylık öğrenci kredisi sunan Halk Bankası’na, şubeleri aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz.

ING Bank Öğrenci Kredisi

Hollanda merkezli olan ING Bank, eğitim masraflarınızı karşılamanız adına %1,64 oranı ile öğrenci kredisi vermektedir. Buna göre söz konusu kredi tutarı 50 bin lira, söz konusu vade sayısı da 3 ilâ 48 ay olarak belirlenmiştir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için ING Bank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Yukarıda arz edilen bankalar dışında diğer bankaların da eğitim kredileri olduğunu, ancak farklılıklarından dolayı tavsiye etmediğimizi belirtmek isteriz. Siz de kredi kullanırken birkaç püf noktaya dikkat etmelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap