1. Ana Sayfa
 2. Krediler
 3. Esnaf Kefalet Kredisi Borç Yapılandırma İşlemleri
Trendlerdeki Yazı

Esnaf Kefalet Kredisi Borç Yapılandırma İşlemleri

Esnaf kefalet kredisi borç yapılandırma işlemleri ile zora düşmeden borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Borç Yapılandırma İşlemleri
2

Türk ekonomisinin bel kemiğini oluşturan esnaflar için birçok nakit desteği sunulmuştur. Bunlardan biri de, hiç şüphesiz esnaf kefalet kredisidir. Ancak esnaf kefalet kredisi alan tacirler, kimi zaman borçlarını ödeyememekte ve taksitlerini geciktirmekteler. Bu durumda daha fazla faiz ödememek için esnaf kefalet kredisi borç yapılandırma işlemlerine başlanılmalıdır. Teorik olarak kredi borcu yapılandırma ile aynı hüviyete sahip olan bu işlemde, salt birtakım pratik kısım farklıdır.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Türk ticaret hayatında ilk defa 1951 senesinde hayatımıza giren esnaf kefalet kredisi, Türk Ticaret Kanunu ile düzenlenmiştir. Buna göre TTK’da bulunan maddeler nezdinde kuruluşu yapılan Esnaf ve Sanatkârlar Kefalet Kooperatifleri (EKK), esnaflara bu hizmeti sunmaktadır. Daha sonra da söz konusu olgu, sistemleştirerek 24/4/1969 tarihli 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu ile yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenlemelerin temel amacı, kooperatif bünyesinde sanarkârlar ile esnafların nakit ihtiyaçlarının karşılaması, gerektiği hâllerde onlara kefil olunmasıdır. Artık söz konusu kuruluşlar, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) ismiyle tek bir kurum bünyesinde toplanmıştır.

Esnaf Kefalet Kredisi Borç Yapılandırma

Kullanılan esnaf kredilerinin taksitleri zamanında ödenmezse borcun temerrüte düşerek icra takibine girişilmesi olağandır. Hatta ipotek karşılığında alınan kredilerin borçları ödenmezse, ipotek konusu ev, dükkân, araç ya da arsaya el konulabilmektedir. Dolayısıyla borcunuzu zamanında ödemek, olumsuz durumlarla karşılaşmamak adına son derece yararlıdır. Ancak herhangi bir sebepten ötürü borcunuzu ödeyemeyecek hâle geldiyseniz, yeni düzenlemeler doğrultusunda 2018 senesi için 200 bin liraya kadar yapılandırma işlemi yapabilirsiniz. Bu, bir başka ifade ile faizden kurtulma anlamına da gelmektedir.

Esnaf kefalet kredisi çekenler, artık iki yüz bin liralık limit dâhilinde kredi çekim ya da borç yapılandırma işlemleri yapabilmektedir. Bu durumda borcunu ödemekte zorluk çeken esnaflar, borç tutarlarından daha yüksek miktarda ikinci bir krediyi çekerek ilk kredinin borcunu kapayabilir ve böylece daha uzun bir taksitlendirme dönemi içerisine girebilir. Bu, esnafın kredi sicilinin bozulmaması adına da önemli bir ayrıntıdır.

Esnaf Kredisi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Esnaf, kredi çektiği kuruluşa başvurarak borç yapılandırma işlemlerini gerçekleştirebilir. Kredi, eğer kefalet odasından çekildiyse oraya, eğer bankadan çekildiyse de bankaya başvuru yapmak gerekiyor. Bu noktada kredi sicili çok önemli bir ayrıntıdır. Zira esnafın kredi notu düşük değilse, 200 bin liraya kadar toplam kredi limitini kullanarak borç kapama işlemi yapabilir. Bu, aynı zamanda gelirinizle de alâkalı bir durumdur. Kuruluş, gelirinizi yeterli bulmadığı takdirde sizden kefil bulmanızı isteyebilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Faizleri Silindi mi?

Hükümet tarafından yapılan çalışmalar sonrasında esnaf kefalet kredi borçları affı 2018 senesi için çıkartılmış oldu. Bu düzenleme ile birlikte borcunu ödeyemeyerek 31/07/2017 tarihinden önce takibe girmiş olan esnafların faizleri siliniyor. Bununla birlikte yapılandırmadan da faydalanılabiliyor. Ancak tabii ki düzenleme içerisinde birkaç koşul bulunmaktadır. Bu koşullar arasında yukarıda arz ettiğimiz tarihten önce takibe takılmış olmak ve odaya olan kaydın devam etmesi gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (8)

 1. Avatar
  6 sene önce

  Şu yapılandırma ile ilgili Manisa Kula Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi’nden bir yazı gelmesini bekliyoruz. İlgili makam neresi ise lütfen bilgi verin. Kula’da esnafa kolaylık ve yeniden yapılandırma bekliyoruz.

  • Bank Kredisi

   Merhaba Mehmet Bey,

   Konu ile ilgili olarak Sınırlı Sorumlu (S.S.) Kula Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi tarafından bilgi almanız gerekmektedir. Kuruluşa ulaşabileceğiniz telefon numarası: 0236 816 11 41.

   • Avatar
    6 sene önce

    Kolay lik ve yenden yapılandırma bekliyoruz yüzde 45 faiz işliyor nasıl ödenir diyen yok

  • Avatar
   6 sene önce

   Telefonu biliyoruz yerinide biliyoruz biz yapılandırma kolaylık bekliyoruz gecikmeye düşen yüzde 45 faiz işliyor buna çözüm gelmesini istiyoruz

   • Bank Kredisi

    Merhabalar Mehmet Bey.

    Ne yazık ki bahsettiğiniz sorun yüz binlerce bireyin temel problemi hâline gelmiş durumda. Umuyoruz ki ekonomik sorunlardan kurtulabilelim.

 2. Avatar
  5 sene önce

  Merhaba, burada yapılandırmayı sanki istediğimiz vakit yapabilirmişiz gibi yazmışsınız. Ancak odalar yapılandırma yapmıyorlar. Bunun için genel yazı olmadan yani 2017 de devletin yaptığı genel yapılandırma affı olmadan bireysel işlem yapmıyorlar. Bu yazdıklarınızın gerçeklik payı neye bağlı.

  • Bank Kredisi

   Merhabalar Emine Hanım, yorumunuz için teşekkür ederiz. Öncelikle sitemizde yer alan bilgiler, güncel olarak internet üzerindeki kaynaklardan derlenmektedir. En doğru bilgi için muhakkak resmî mercilere başvuru yapmalısınız. Saygılarımızla.

 3. Avatar

  Esnaflar kan ağlıyor, emin olun yapılandırma için bile bin takla attırıyorlar. Yazı için teşekkür ederim ama durumumuz gerçekten vahim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir