İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Şubeye Gitmeden Erken Kredi Kapatma Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Şubeye Gitmeden Erken Kredi Kapatma Nasıl Yapılır?

Şubeye gitmeden erken kredi kapatma işlemini bankaların mobil şubelerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik hayat sigortası iadesi de alabilirsiniz.

Şubeye Gitmeden Erken Kredi Kapatma Nasıl Yapılır?
1

Nakit ihtiyaçlarımız için yolumuz birçok defa bankalarla kesişir. Bundan dolayı bankalardan borç para niteliğinde krediler kullanırız. Fakat uzun vadelerle taksitlendirdiğimiz bu kredileri erken kapatmak istediğimiz durumlar da söz konusu olabilmektedir. Elimize geçen nakit para ile şubeye gitmeden erken kredi kapatma işlemi yaparak fazla faiz ödemekten kaçınabiliriz. Bu haberimizde sizlere kredi erken kapatma nasıl yapılır ve faydaları nedir, onlardan bahsedeceğiz.

Kredi Erken Kapatma Nedir?

Bankalardan kredi çektiğinizde borcunuzu taksit taksit vadeli şekilde ödersiniz. Vadenin uzunluğuna göre bankanın sizden aldığı faiz tutarı da artışa geçmiş olur. Fakat diyelim ki bankadan 24 ay vadeli ihtiyaç kredisi çektiniz, ancak 6 taksit ödedikten sonra elinize toplu para geçti. Bu şekilde kredinin kalan tutarını toplu bir şekilde ödeyerek faiz indiriminden faydalanabilirsiniz. Bu işleme kredi erken kapatma ya da denilmektedir. Erken kapama işlemi bankaların da borcun tamamını tahsil ettiği için işine gelmektedir ve bu şekilde bir indirim söz konusu olmaktadır.

Fakat kimi bankalar, bazı kredi türlerinde kredi erken kapama bedeli ya da kredi erken kapama cezası ismiyle bir ücret almaktadır. Bu, genellikle ticari kredilerde talep edilen bir durumdur. Çünkü bankalar, krediyi size sunarken o günün faiz şartlarında bir ayarlama yaparak size teklif sunar. Ancak siz erken kapama yaparak faiz dengelerini değiştirebilirsiniz. Bundan dolayı banka erken ödeme cezası isteyebilir.

Şubeye Gitmeden Erken Kredi Kapama Nasıl Yapılır?

Günümüz teknolojisinde banka kullanıcıları birçok işlemi internet üzerinden online olarak yapmak istiyor. Bu bakımdan şubeye gitmeden kredi kapatma işlemi de çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Erken kredi kapatma nasıl oluyor sorusunun cevabı, bankanızın mobil veya internet bankacılığındaki işlemleri takip etmeniz ile verilebilir.

Kimi bankalar şubeye gitmeden erken kredi kapatma işlemine izin vermese de birçok bankanın mobil uygulaması üzerinden bu işlemi yapmanız mümkündür. Bunun için kredi ödeme ekranından borcun tamamını seçmeli ve ona göre ödeme yapmalısınız. Veya taksitleri tek tek ödeyerek kredinizi kapatabilirsiniz. Bir sonraki ayın taksitini seçerek ödeme yapacağınız sırada, ödeme özeti ekranında size ne kadarlık faiz indirimi yapılacağı banka tarafından gösterilmektedir.

Kredi erken kapama işleminde dikkat etmeniz gereken husus, banka hesabınızda kredinizin toplam borcu (erken kapama bedeli) kadar tutarın olması gerektiğidir. Aksi takdirde erken kredi kapama yapamazsınız.

Şubeye gitmeden kredi kapatma işlemi yapan bankalar arasında Akbank gelmektedir. Akbank Direkt Kredi kapatma nasıl yapılır işlemi de belirttiğimiz gibi kredi ödeme menüsü içerisinden gerçekleştirilmektedir. Aynı şekilde Yapı Kredi şubeye gitmeden kredi kapatma işlemi yapabileceğiniz bankalar arasındadır. Bunun için Yapı Kredi Mobil’den kredi kapatma bölümünü bulmanız gerekmektedir. Aynı işlemi, dilerseniz Yapı Kredi Bankası’nın internet şubesi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Erken Kapama Cezası

Erken Ödenen Kredilerde İade

Borcu erken kapatılan krediler için merak edilen konulardan biri de ihtiyaç kredi erken kapama sigorta iadesi konusudur. Bilindiği gibi bankalar, zoraki olarak kredi çekerken hayat sigortası yaptırmaktadır. Bankadan çektiğiniz krediyi erken kapatırsanız, hayat sigortasının kalan primlerini de talep etme hakkınız doğmaktadır. Bu durumda bir dilekçe hazırlayarak doğrudan kredi kullandığınız bankaya başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurularınızı sigorta firmasına değil, bankaya yapmanız önem teşkil etmektedir.

Birçok banka müşterisi kredi kapatmada hayat sigortası iadesi hakkını bilemediği için bankaya başvuru yapmıyor. Oysa kullanılmayan günlerin prim hakkını bankadan talep edebilirsiniz. Eğer sigorta ödemesini iade almazsanız, sigorta firmaları tarafından bu bedel güvence hesaplarına aktarılmaktadır. Unutmayın ki sigorta firmalarından daha zengin değilsiniz. Sigorta iadesini muhakkak isteyin.

Önerilen Yazı
Hayat Sigortası Gerekli Mi?

takipci33.com

Yorum Yap

Yorum Yap