İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Vefat Eden Babanın Kredi Borçları Çocuklarına Kalır mı?
Trendlerdeki Yazı

Vefat Eden Babanın Kredi Borçları Çocuklarına Kalır mı?

Eğer kredi borcu olan anne ya da babanız vefat ettiyse ve ölen kişinin hayat sigortası yoksa borcu mirasçılarının ödemesi gerekmektedir.

Vefat Eden Baba ve Annenin Kredi Borçları Çocuklarına Kalır mı?
2

Kapitalist sistemin en köklü döneminde yaşadığımız bir gerçektir. Bu dönem, tüketim çılgınlığını en köklü hissiyat ile etrafımızı sarmış durumdadır. Dolayısıyla da sürekli yeni şeyler alma ihtiyacı hissediyor ve bunu da kredi ya da kredi kartı aracılığıyla yapıyoruz. Hâl böyle olunca da bankalara olan borcumuz artıyor. Örneğin salt kredi kartı kullanımı, ülkemizde otuz milyonu geçmiş durumda. Bu rakam, çok ciddî bir durum hâline gelmiştir. Bir de, vefat eden anne ve babanın kredi veya kredi borçları durumu bulunuyor. Zira ebeveynler öldükten sonra borçları çocuklarına kalır mı sorunsalı, epey düşündürücüdür.

Makale İçeriği

Vefat Eden Baba ve Annenin Kredi Borçları Çocuklarına Geçer mi?

Birçok okuyucumuzun kafasını kurcalayan vefat eden anne ve babanın borçları meselesine açıklık getirmeyi umuyoruz. Buna göre, ölen kişinin kredi kartı borçlarının ne olacağı da ortaya çıkacaktır. Kredi kartı borcu anneden oğula geçer mi geçmez mi, bu sorunun da cevabını beraber bulalım. Şunu unutmamanız gerekmektedir ki, bankalar bir kuruşun dahi peşine düşeceklerdir. Dolayısıyla muris (yani miras bırakan) tarafından ödenmeyen borçların tâhsili amacıyla, yasal mirasçı sıfatıyla siz sorumlu olacaksınız. Ancak, eğer ölen kişinin hayat sigortası varsa, söz konusu kişinin ölüm belgesini bankaya ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde gerekli işlemleri hallederek borcun sigorta firması tarafından karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Kredi kullanımlarında genellikle hayat sigortası yapıldığını unutmayın. Böylece bunu değerlendirmeye alarak borcu sıfırlayabilirsiniz.

Mirası ve Borcu Reddetme

Hukukî olarak ölen kişinin mal varlığı ile birlikte borçları da mirasçılarına intikal eder. Dolayısıyla babanızın bir evi ve 30 bin liralık kredi borcu var diyelim. Babanız da vefat etti. Bu durumda evi alıp, borcu reddetme imkânınız yoktur. Alacaksanız hem evi hem de borcu üstleneceksiniz, almayacaksanız da mirası kökten reddedeceksiniz. Tabii bu, babanızın tek yasal mirasçısının siz olduğu durumlarda geçerli.

Eğer mirası reddetmek istiyorsanız, kişi vefat ettikten sonraki üç ay içerisinde mahkemeye başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu süreç içerisinde gerekli araştırmaları yapmak ve borcu reddetmek için dava açmanız gerekmektedir. Ancak bu üç aylık süreyi kaçırırsanız, mirası reddetme işlemleri biraz daha uzun sürmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap