İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Taşıt Kredisi
 3. Senetle ve Taksitle Araba Almak
Trendlerdeki Yazı

Senetle ve Taksitle Araba Almak

Günümüzde nakit sorunu yaşayan bireyler, kredi puanları düşükse bankalardan kredi de çekememektedir. Bu yüzden araç satın almak için senetle taksitli araba alma yolunu izlemektedirler.

Senetle ve Taksitle Araba Almak
1

Herkesin hayalini muhakkak bir araba sahibi olmak süslemektedir. Ancak günümüz şartlarında nakitle araba almak pek kolay değil. Bu yüzden bireyler, senetle araba almak ya da taksitle araba almak yollarını sorgulamaktadır. Zira, kredi notu düşük olanların kredi ile araba almaları pek mümkün değildir. Bankalar bu durumdaki bireylerin, taşıt kredisi başvurularını doğrudan reddetmektedir. Senetle araba nasıl alınır sorusuna da verilecek cevaplar, bu minvâlde çeşitlenmektedir.

Günümüzde ülkemizde yapılan senetle araba satışı, kredi sicili bozuk kişilerin tercih ettikleri alternatif bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Senetle taksitli araç alımı, hem sıfır kilometre hem de 2. el araçlar için mümkün olmaktadır. Ama 0 kilometre araçların senetle alınması pek mümkün olmamaktadır. Bu yöntemi diğer satış yöntemlerinden ayıran en önemli özelliğin de peşinatsız senetle araba alımının olanaklı hâle gelmesidir. Dolayısıyla cebinizden toplu bir para çıkmadan, taksitlendirip vadelere uygun olarak ödeme yapmanız mümkün olmaktadır. Kaldı ki bankalar tamamına kredili araba işlemlerini mümkün kılmamaktadır.Senetle Araba Almak

Senetle Araba Almak

Her finansmanın kendine has nitelikleri olduğu gibi, olumsuz tarafları da olmaktadır. Söz gelimi banka kredilerinde aylık ve yıllık faiz oranlarına dikkat etmemiz gerekirken, leasinglerde amortisman zamanı hakkında dikkatli davranmamız gerekmektedir. Senetle araç alımı durumlarında da, öncelikle senet olayını iyi kavramak elzemdir. Senetlerin nasıl düzenlenmesi gerektiği, üzerindeki hangi yerlerin doldurulacağı, ne şekilde doldurulacağı, nasıl geçerli olacağı gibi durumların bilinmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda senetle alım yapacağınız firmadan da herhangi bir şekilde zarar görme ihtimaliniz sıfırlanmaktadır.

Peki, gerçekten senetle araba almak mümkün müdür? Bu soruyu “evet” diye cevaplandırabiliriz. Zira, senet karşılığında borç paranın verildiği günümüzde, araba ve ev satın alınması da gayet normal bir durumdur. Sadece burada dikkat etmemiz gereken husus, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmî hukukî mevzuatında yer alan Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu hükümlerine uygun bir şekilde taksitli satış yapan firmaları tercih etmenizdir. Merdiven altı işletmeler ve mafyavari bireylerden senet karşılığında bırakın araba almayı, herhangi bir şekilde borç para dahi almayın. Bunun, tefecilik kavramı ile ilişkili bir durum olduğunu unutmayın. Dolayısıyla, saydığımız kurallara dikkat ederek bir tercih yaparsınız, senetle arabayı güvenli bir şekilde alabilirsiniz.

Senetle Araba Satışı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’de dolandırılmadan araba satın almak neredeyse mayınlı tarlada mayına basmadan yürümek gibidir. Bundan dolayı çok dikkatli ve hassas davranmanız gerekmektedir. Vadeli oto alımları için bu noktada dikkat edilmesi gerekenleri sizler için sıraladık:

 • Senet karşılığında araba satın alacağınız zaman, arabayı alacağınız firmayı ya da kurumu muhakkak iyi tetkik etmeli, araştırmalı ve soruşturmalısınız. Bu doğrultuda kurumsal bir alıcı ile muhatap olduğunuzdan emin olmalısınız.
 • Peşin almadığınız her çeşit ürünün fiyatı, taksitle aldığınız ürünün fiyatından daha düşük olmaktadır. Hele hele senetle alışveriş yapıyorsanız, ürünün peşin fiyatından çok daha yüksek meblağlara satış yapılabilmektedir. Dikkat etmeniz gereken ikinci konu da işte bu fiyat dengesidir. Aracın piyasadaki rayiç bedeli 50 bin liraysa ve senetle arabayı almak istediğinizde sizden toplam taksit tutarı olarak 90 bin lira talep ediliyorsa, o firmadan arşın arşın uzaklaşmanız gerekmektedir. Mâkul oran, 55 ilâ 57 bin lira civârındadır. İkinci el araba fiyatları bu anlamda iyi araştırılmalıdır.
 • Dikkat etmeniz gereken üçüncü husus da, araç satışı için yaptığınız senetlerin banka yoluyla tâhsil edilmesidir. Yani bu, taksitlerinizin ödemesini banka şubesine yapmanız ve banka şubesinden o taksite ait senedi almanız demektir. Kesinlikle elden senet alımı gibi bir durumu kabul etmeyin.
 • Araç alımı yapacağınız firmayı iyi araştırmalısınız. Bu maksatla söz konusu firmanın tüketici mevzuatına uygun olarak vadeli bir şekilde araba satışına dair sözleşmesinin bulunup bulunmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Eğer yok ise, kurumsal bir yapıdan araç alımı yapmıyorsunuz demektir.
 • Senetler karşılığında ödediğiniz taksitlerin faturası, aracı satan firmalar tarafından tam şekilde tanzim edilmelidir. Çünkü aksi bir durum, vergi kaçakçılığına girmektedir.
 • Opsiyonlu olarak dikkat etmeniz gereken bir durum ise, toplu ödeme indirimidir. Diyelim ki, otuz ay vadeli senetle araba aldınız. On ay boyunca taksitlerinizi ödeyerek senetlerinizi aldınız. Kalan yirmi aylık dönem için de toplu ödeme yaparak borcunuzu kapatmak ve senetlerinizi almak istiyorsunuz. Burada firmanın indirim yapması çok önemlidir. Çünkü bankalarda bile mevcut kredinizi toplu ödeme yaparak kapattığınızda erken ödeme indirimi almaktasınız. Aracı elden çıkarmak için satmayı düşündüğünüzde de firmanın bunu mümkün kılması gerekmektedir.

Taksitle Araba

Galericiden Senetle Araba Almak

Bilindiği gibi geçtiğimiz dönemde ikinci el araba satışlarına belli kriterler getirildi. Buna göre her önüne gelen galerici olamayacağı gibi, meslek sahipleri de biraz daha hukukî hüviyete büründürüldü. Ancak galericiden senetle araba almak için yeteri kadar düşündünüz mü, onu kendinize sormanız gerekmektedir. İşin aslı, galerici de diğer firmalar gibi kurumsal yapıdadır. Yukarıda saydığımız dikkat edilmesi gereken başlıklar, galericiler için de geçerlidir. Yani bir galerici senetle araç satışı yaparken aracın piyasa değerinden çok yüksekte astronomik bir fiyat çekmiyorsa; senetleri banka aracılığıyla tâhsil ediyorsa; taksitli araç satışına dair yasal bir sözleşmesi varsa güvenli satıcı konumundadır. Ama genellikle galeriden taksitle ikinci el araba alımlarında yüksek faiz ödersiniz ve genel itibarıyla da sağlıklı bir yasal zemin kurulamaz.

Galericilerin senetle araba satışları konusunda bir ayrıntıyı daha izah etmek istiyoruz. Birçok galericinin bankalardan kredi çekerek size senet karşılığında araç satışı yaptığını bilmeniz gerekiyor. Yani bankalardan uygun faiz oranları ile alınan kredi, size daha yüksek faiz oranları ile satılıyor. Bu noktada galerici, hem krediden hem de satışını gerçekleştirdiği arabadan ötürü kâr etmiş oluyor. Biraz karmaşık bir işlem gibi görünse de, kesinlikle kurumsallığa yakışmayan bu davranış tasvip de edilemez. Dolayısıyla bu yolla araba alma işine kesinlikle girmeyin.

Senetle Kaç Ay Vadeli Araç Satın Alınabilir?

Peşinatsız senetle araç alımlarında en merak edilen konulardan biri de kaç ay taksitle ödeme yapılabileceğidir. Her firmanın kendi para politikası olduğu göz önüne bulundurulursa, genel olarak 12, 24 ve 36 ay vadeli araba almanıza olanak sağlamaktadır. Kimi firmalar da 48 aya kadar müsaade etmektedir. Taksit sayılarının satılık araba modellerine göre değişebileceğini de belirtmemiz gerekmektedir.

Senetle Araba Satan Firmalar

Yukarıda arz ettiğimiz hususlara dikkat ederek firma tercihi yapmanız çok önemlidir. Dolandırılmamak adına güvenilir ve sağlam firma bulduktan sonra da gönül rahatlığıyla peşinatsız taksitle araba satın alabilirsiniz. Bu doğrultuda Türkiye’de en fazla reklam yapan firmayı, eminim ki siz de biliyorsunuzdur. Wowwo ismini taşıyan bu firma, Avrupa’nın 2. Eli Araç Devi sloganı ile internet üzerinden satış portalı oluşturmuş durumdadır. Senetle araba alabileceğiniz firmalardan olan Wowwo’da, aynı zamanda peşinat fiyatını artırarak senet tutarlarınızı da düşürebilirsiniz. Genelde senetle BMW, senetle Audi, senetle Citroen, senetle Dacia, senetle Alfa Romeo, senetle Fiat, senetle Renault, senetle Hyundai, senetle Peugeot ve senetle Volkswagen satışı yapan firmanın, birçok galeri bayisi ve showroomu da bulunmaktadır. Senetle araba sahibi olmak için bu firmayı tercih edecekseniz, yine de yüz yüze görüşme yaparak araştırmanızı derinleştirmenizi önermekteyiz. Taksitle araba almak işlemlerinde noter masraflarının kim tarafından ödendiğini de sorgulamanız gerekmektedir.

Türkiye’de bir hayli popüler olan Emin Evim sistemi de, artık ev gibi araba satın alımları yapabilmektedir. Bu doğrultuda eminevim araba alma işlemleri, farklı bir firma olan Emin otomotiv üzerinden yürütülmektedir. Eminevim otomotiv hizmetlerinin yürütüldüğü bu firmanın detayları için de resmî internet sitesini ziyaret edebilirsiniz: Eminevim otomobil.

Sahibinden Senetle Araba

Yazımızın buraya kadar olan kısmında hep firmaların senet karşılığında araba satışı ile ilgilendik. Bir de olaya iyimser bakarak, tanıdığınız ya da akrabanızdan bu şekilde bir işlem yaptığınızı düşünelim. Sahibinden senetle araba almanız da, esas olarak yukarıda bahsettiğimiz kuralları gerekli kılacağından yine aynı risklerin mevcut olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada sadece çok güvenebileceğiniz insanlardan araç almanız önem taşımaktadır. Ancak sahibinden araç almak, araba kampanyaları aracılığıyla araç almak kadar zor bir durumdur. Fakat bu kez de, tamamı senetle araba almanız mümkün olmaktadır.

Senetle Taksitle Araba Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Henüz toy bir araç sürücüsü iseniz ve motordan, aracın aksamından, parçalarından yeteri kadar anlamıyorsanız işiniz biraz zor. Bu durumu kotarmanın en kolay yolu da tanıdığınız bir araç ustasını ya da bu işlerden gerçekten anlayan bir akrabanızı aracı almak için yanınızda götürmenizdir. Zaten ikinci el araç satın alırken ekspertiz raporunun olup olmadığı da araştırılmalıdır. Senetle yapacağınız alışverişlerde genelde yapılmış olan ekspertiz işlemine ait raporları talep etmekten çekinmeyin. Raporu inceleyerek araçta herhangi bir hasar ya da kaza olup olmadığını tetkik edebilirsiniz. Eğer aracı satın almaya karar verdiyseniz, ekspertiz raporunun bir fotokopisini de almanızı tavsiye ediyoruz. Size masraf çıkarmayacak araba satın almak istiyorsanız, bahsettiklerimize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir başka risk de, araç bedeline ait borcunuzun tek bir senetle düzenlenmesidir. Bu kesinlikle kabul etmeyin. Borcunuzu taksit taksit ödeyecekseniz, senetleriniz de tek değil vade sayınız kadar olmalıdır. Her ay taksitinizi ödediğiniz zaman o borcunuza ait senedi de alıp imha etmeniz gerekmektedir. Böylece, ileride herhangi bir sorunla karşılaşmanız da önlenmiş olur.

Son Söz: Senetle Araba Gerçekten Alınır mı?

Buraya kadar yazıyı okuduysanız eminim ki nakit para sıkıntısından ya da banka kredisi çıkmadığından dolayı araç satın alım işlemi yapamıyorsunuz. Bu da sizi senet yöntemine itmektedir. İfade etmek gerekir ki, bu yöntem çok kolaydır. Zira senetle araba İzmir şehrinden de alınabilmektedir. Ancak biz, senet işine kesinlikle girmemenizi ve biraz birikim yaparak biraz da kredi notunuzu yükselterek tekrar taşıt kredisi başvurusu yapmanızı öneriyoruz. Her ne kadar taksitle araba alımı için iyi bir alternatif olarak görünse de, bu işlemin risklerinin büyük olduğunu belirtmemiz de bizim görevimizdir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Avatar

  senetle araba almak istiyorum bende. yıllardır para biriktirmeye çalışıyorum bir şeyler zorlamayınca olmuyor. senet ödeme mecburiyete düşer öderim diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir