İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Taşıt Kredisi
  3. Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir

Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir

Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir
11

Türk erkeğinin vazgeçilmez merakları arasında otomobiller gelmektedir. Arabalara olan hevesleri, kimi zaman maddî yetersizlikten geri planda kalsa da, bâzıları gözünü karartıp kredi çekmeye karar verebilir. Bu durumda bankaların size sunduğu taşıt kredisi denenebilir ve otomobil almak için gerekli nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Makale İçeriği

Taşıt Kredisi Nedir

Bankalar, araç satın almanız için size kimi kredileri tahsis etmektedirler. Bu krediler taşıt kredisi, otomobil kredisi, araç kredisi, ikinci el araç kredisi gibi isimlerle adlandırılabilirler. Hepsi esâsında aynı şeyi ifâde etse de, sıfır otomobil kredisi konusu biraz daha farklı bir mecrâdır. Çünkü sıfır araç alımlarında bankalar, satın alacağınız araç üzerine rehin ya da ipotek şerhi koyabilmektedirler. Bu nedenle araç kredisi yerine ihtiyaç kredisi çekerek, arabanızın üzerine ipotek koydurmaktan kurtulabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Nasıl Çekilir

Araç kredisi çekmek için banka şubelerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda bankaların internet sitelerinden de taşıt kredisi başvuru yapabilmektesiniz. Bu krediyi kullanabilmek için en az on sekiz yaşında olmanız ve bir gelirinizin bulunması gerekiyor. Aynı zamanda üzerinize kayıtlı taşınmaz ya da farklıca bir taşınır da, bankalar nezdinde sizi güvenli kılar.

Bankalar, satın almak istediğiniz aracın satış değeri üzerinden size belli miktarlarda kredi kullanımına müsaade eder. Buna göre eğer satın alacağınız aracın bedeli 50 bin liraysa ancak 35 bin lira kredi kullanabilirsiniz. Eğer satın almak istediğiniz aracın bedeli elli binden fazlaysa, elli binlik kısım için yüzde yetmiş, elli binden fazla kısmı için de fazlalığın yarısı oranında kredi çekebilirsiniz.

Örneğin 80 bin liralık bir araç satın alacaksınız. Aracınızın bedeli 50 bin liradan fazla olduğu için kredi kullanabileceğiniz miktar 35.000 TL + [(80.000 – 50.000 = 30.000) / 2= 15.000] hesaplamasıyla 50 bin TL’dir.

Tabii ki net hesaplamaları, bankaların uyguladıkları faiz oranlarıyla birlikte banka şubelerinden öğrenebilirsiniz. İkinci el taşıt için kredi çekmek istiyorsanız, bankalar sizden ruhsat örneklerini de isteyebilir. Bu doğrultuda kredi başvurusu için tüm belgelerinizi hazırlamanız gerekmektedir.

Kolay Başvuru

Taşır kredisine en kolay Türkiye İş Bankası’nın internet sitesi üzerinden başvurulabilir. Bunun için Türkiye İş Bankası Araç Kredisi sayfasına göz atmayı ihmâl etmeyin.

Yorum Yap

Yorum Yap