İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Taşıt Kredisi
 3. Taşıt İpoteği ile Kredi Çekilebilir mi?

Taşıt İpoteği ile Kredi Çekilebilir mi?

taşıt ipoteği ile kredi

Taşıt ipoteği ile kredi almak mümkün mü? Yani herhangi bir taşıt ipotek gösterilerek kredi çekilebilir mi? Taşıt ipoteği ile kredi veren bankalar nelerdir? Taşıt ipoteği ile kredi almak için şartlar nelerdir? Gibi merak ettiklerinize bu yazımızda cevap vereceğiz.

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki günümüzde bankaların kredi verme imkanları bir hayli genişledi. Krediler için sunulan birbirinden farklı seçeneklerin bir tanesi de taşıt ipoteği göstererek kredi almaktadır. Taşıt ipoteği ile ihtiyaç kredisi, sıfır ve ikinci el araç alımlarıyla mevcut aracın ipotek verilmesi şeklinde kullanılabilmektedir. Sıfır ve ikinci el araç alımlarında neredeyse tüm bankalar 60 aya kadar kredi seçenekleri sunuyor. Ancak taşıtın ipotek olarak verilmesi ile kredi kullanılması maalesef ki her banka tarafından yapılmamaktadır. Bunun sebebi ise, fazla kullanılan bir kredi türü olmaması ve gayrimenkul ipoteği kadar bankalar açısından risk faktörünü azaltmıyor olmasıdır.

Senetle veya taksitle araç almak hakkında detaylı bilgiler için  tıklayın.

Taşıt İpoteği ile Kredi Almak İçin Şartlar Nelerdir?

taşıt ipoteği ile kredi

Taşıt ipoteği ile kredi çekmek için aranan en temel gereklilik, en az 18 yaşında olma şartıdır. Fakat bu kriterle sınırlı değildir. 18 yaşın üzerinde olan vatandaşların taşıt ipoteği ile ihtiyaç kredisi çekmek için bazı koşullara uyum sağlamaları gerekmektedir. Bu koşulları şöyle sıralayabiliriz:

 • Çekilecek kredinin ipotek gösterilen aracın değerinden fazla olmaması,
 • Taşıtın krediye başvuran kişinin üzerinde olması,
 • Krediye başvuran kişinin düzenli bir gelire sahip olmasıdır.

Taşıt İpoteği ile Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

taşıt ipoteği ile kredi

Bazı bankların farklı veya özel istekleri olsa da genel olarak tüm bankaların talep ettiği belgeler benzerlik göstermektedir. Bir bankaya taşıt ipoteği göstererek kredi başvurusunda bulunduğunuz takdir de sizden istenecek belge ve evraklar şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı ya da sürücü belgesi aslı ve fotokopisi,
 • İkamet belgesi,
 • Otomobil ruhsat fotokopisi,
 • Gelir durumu belgesi.

Gelir durumu belgesi ile krediye başvuranların aylık gelirlerinde bir kısıtlama olup olmadığına bakılır. Ücretli çalışanlar ve emeklilerin gelir durumu belgeleri, belgeyi aldıkları kurumlardan onaylı olmak zorundadır.

Hangi Bankalar Taşıt İpoteği ile Kredi Verir?

taşıt ipoteği ile kredi

Günümüzde popüler olan bankaların taşıt ipoteği ile kredi verme konusunda müşterilerine yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Araç ipoteği ile kredi veren bankalar şunlardır:

 • İş Bankası
 • VakıfBank
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • TEB

Yukarıda sıraladığımız bankalar, 12 aydan 60 aya kadar uzayan vade seçenekleri ile kredi verir. Araç ipoteği ile kredi veren banka sayısı önümüzdeki günlerde değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bahsettiğimiz listeye daha farklı banka kuruluşları da dahil olabilir. Dolayısıyla taşıt rehinli kredi veren bankaların güncel listesini takip etmenizde fayda var.

Taşıt İpoteği Karşılığında Ne Kadar Kredi Kullanılabilirim?

Taşıt ipoteği ile kredi limiti bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak aracın model, marke ve tipine göre değerinin %50’si ile sınırlıdır. Bu kredi türünün vadesi de taşıt kredisinde olduğu gibi maksimum 60 ay olarak belirlenmiştir.

Taşıt İpotekli Kredi Kullanılması Durumda Kasko İstenir mi?

Teminat olarak verilen ve gösterilen aracın güvenceye alınması için bankalar tarafından araca kasko sigortasının yapılması istenmektedir. Ancak aracın mevcutta tam kapsamlı bir kasko sigortası var ise aynı şartlar ile devam edilebilir. Ayrıca kredi vadesi tamamlanana kadar kaskonun devam ettirilmesi de banka tarafından talep edilmektedir.

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Taşıt İpoteği ile Kredi Kullanabilir mi?

Özellikle bankalar açısından ipotek verilmesi, kredi notu sınırda olan vatandaşlar için bir yerde güvencedir. Dolayısıyla bankalar, ipotek verilmesi ile ipoteğin değeri ve türüne göre çekilebilecek kredi tutarını da arttırmaktadır. Ancak bu durum kredi notu kritik seviyede olan kişiler için de geçerlidir. Yani kredi notu bankalar tarafından çok ve orta riskli seviyede yer alan kişiler için geçerli değildir.

Kredi notu yükseltme teknikleri hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kredi İşlemlerinde Taşıt Kasko Bedeli Nasıl Belirlenir?

Araç kasko bedellerinin belirlenmesinde bankaların çoğunluğu Türkiye Sigortalar Birliğinin (TSB) kasko değer listesini referans olarak almaktadır. TSB ise kasko değer listesini değişen araç fiyatlarına göre sürekli güncel tutmaktadır.

Hayat Sigortası veya Ferdi Kaza Sigortası Yaptırılması İsteniyor mu?

Kredi kullanımlarında müşterilerine açıkça beyan ettikten sonra, sigorta yapılmasının istenmesi veya istenmemesi bankaların elinde olan bir durumdur. Yani bankalar istedikleri durumlarda bu sigortaları kredi bitimine kadar da zorunlu tutabilirler. Yapılan sigortalar kişilerin yararına dahi olsa eğer bu sigortaları yaptırmak istemiyorsanız, kredi kullanmak istediğiniz bankayı buna göre tercih etmeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap