1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. Petrol Fiyatları Haziran Ayından Beri Yatay Seyretmeye Devam Ediyor

Petrol Fiyatları Haziran Ayından Beri Yatay Seyretmeye Devam Ediyor

Asya ekonomilerinde petrole olan talebin yavaşlaması, ABD’nin otomobil kullanma sezonunun bitmesi ve OPEC+ koalisyonundan gelen daha fazla üretim, petrol fiyatları için kısa vadeli görünümü olumsuz etkiliyor.

Petrol Fiyatları Haziran Ayından Beri Yatay Seyretmeye Devam Ediyor

Petrol fiyatları, kötüleşen kısa vadeli talep görünümü ve dünyanın en büyük iki ekonomisinin ilişkilerinin kötüleşmesi ile birlikte, Haziran ayından beri görülen en düşük seviyesinde kapattıktan sonra yatay seyretti.

Vadeli kontratlar geçtiğimiz Pazartesi günü Londra’da yüzde 1,5 oranında düştükten sonra varil başına 42 dolar civarında işlem gördü. Konu ile ilgili yapılan bir ankete katılan on Asya rafinerisinden yalnızca dördü, Suudi Arabistan’ın Ekim ayı için petrol fiyatlarını indirmesinin ardından bu ülkeden alacağı petrolün miktarını yükseltmeye çalışacağını, zira tüketimin salgın öncesi seviyelerin altında kaldığını bildirdi. Asya ülkelerinin yapılan bu indirime fazlaca ilgi göstermemesi, dünyanın en çok petrol tüketen bölgesinde yavaşlayan talebin etkili olduğuna işaret etti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı olarak görev yapan Donald Trump, ABD ve Çin arasında devam eden ekonomik ilişkilerini azaltmak istediğini açıkladı. Çin’de istihdam yaratacak firmaları da cezalandırmak suretiyle tehdit eden Trump, Çin ile halihazırda iş yürüten firmaların federal kontratlara dahil olmasını yasaklayacağını da sözlerine ekledi. Trump söz konusu bu politikaları tam olarak ne zaman uygulayacağına dair herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Yorum Yap

Yorum Yap