İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Mortgage Emlak Kredisi Alma Şartları

Mortgage Emlak Kredisi Alma Şartları

Mortgage Emlak Kredisi Alma Şartları
2

Bankalar uzun vadede ve yüksek meblağda kredi verme durumlarında yoğun araştırmalar yapmaktadır. Bu araştırmada belirlenen ölçütler bankanın politikasına göre farklılık gösterebilmektedir. A bankası tarafından onaylanmayan kredi B bankası tarafından onaylanabilmektedir. Bankalar arası ufak farklılıklar dışında her bankanın kullanmış olduğu belli ölçütler vardır. Mortgage emlak kredisi almak için aşağıdaki şartların tamamlanması gerekmektedir.

Mortgage Emlak Kredisi İçin Koşullar Nelerdir?

Kredi için banka tarafından başlangıçta bazı araştırmalar yapılmaktadır. Araştırmaların başında öz geçmiş, aylık toplam gelir, peşinat, satın alınması planlanan emlağın özellikleri, ödemesi gibi faktörler gelmektedir. Garanti Bankası’nın mortgage sayfasını, bu noktada inceleyebilirsiniz.

Özgeçmiş

Kredi için başvuran kişinin istenilen meblağı ödeme durumu üzerine yoğunlaşılır. Ödeme potansiyeline yönelik araştırmalar yapılır. Daha önce kredi alıp ödeyebilmiş mi, hali hazırda ödemesi gereken bir borcu var mı, aylık toplam gelirden hane içi masraflar çıkarıldığında krediyi ödeyebilecek yeterliliğe sahip mi? Bu sorulara alınacak cevaplar kredinin alınabilmesinde önemli bir yere sahiptir.

Aylık Toplam Gelir

Kişi aylık olarak aldığı maaşı bankaya bildirir. Aylık maaşına ek başka yerlerden de gelir sağlıyorsa bunu da bankaya bildirir. Toplam gelir için net bir rakam belirlendikten sonra olabilitesi yüksek bir ödeme senaryosu oluşturulur. Hane içi giderlerin düşülmesi ekstra masrafların katılması gibi aşamalar şekillendikten sonra kalan meblağ kredi ödemesi için uygun olmalıdır.

Peşinat

Banka emlak için önden kredinin belli bir yüzdesini kapsayan miktarın ödenmesini ister. Bu meblağın ödenebilmesi için önceden peşinatın hazırlanmış olması gerekir.

Emlağın Özellikleri

Bankalar kişinin almak istediği emlağı geniş çaplı bir araştırmaya alır. Banka tarafından bir eksper görevlendirilir. Bu eksper emlağın piyasada sahip olduğu değeri belirleme, tamirat kontrolleri yapma, fiziki analiz, ısınma, tapu kayıt kontrolü gibi özellikler üzerinde araştırma yapar. Bu araştırmalar sonucunda bir rapor hazırlar.

Kredi İçin Gerekli Evraklar

Kredi için istenilen dosyalar şu şekildedir: nüfus cüzdanı, ikametgâh, alınmak istenen yerin kat mülkiyeti, gelir durumu beyanı gösterir belge, ek gelir var ise bunları gösterir belge, emekliler için emekli hesabına ait cüzdan, serbest çalışma içinde olanlar için de vergi levhası ve yıllık gelir vergi beyanı. Tüm şartlar yerine getirildiği takdirde banka krediyi onaylar. Söz konusu şartları tamamlayabilirsiniz, mortgage emlak kredisi için herhangi bir engeliniz kalmaz.

Önerilen Yazı
Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

Yorum Yap

Yorum Yap