1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartları
  3. Kredi Kartı Borçları Ertelendi
Trendlerdeki Yazı

Kredi Kartı Borçları Ertelendi

Covid-19 ile ekonomik mücadele kapsamında bankalar kredi kartı borçları ertelendi duyurusu yapmaya başladı. Başvuru yaparak erteleme isteyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borçları Ertelendi
1

Bilindiği gibi Çin’in Vuhan (Wuhan) şehrinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan Covid-19 (Coronavirüs), geçtiğimiz haftalardan itibaren Türkiye’ye de sıçradı. Söz konusu virüs nedeniyle ülkede ekonomik zorluklar yaşanmaya başlandı ve buna binaen hükümet de birtakım önlemler aldı. Bu önlemler arasında halkı rahatlatmak adına kredi kartı borçları ertelendi haberi de bulunmaktadır. Milyonlarca tüketici tarafından kullanılan bireysel kredi kartlarının borçları, Corona virüs nedeniyle evlerinden çıkamayan ve ekonomik sıkıntıya düşen vatandaşların akıllarında büyük bir soru işareti olarak kalmaya devam ediyor. İşte, bu noktada bankalar da virüsün yayılımın engellemek adına aldığı önlem paketlerini halka duyurmaya başladı. Peki, mezkûr önlem paketleri içerisinde kredi kartı borçlarının ertelenmesi de var mı?

Kredi Kartı Borcu Erteleyen Banka

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ekonomik tedbir paketlerinin ardından bankalar da düğmeye bastı. Bankaların aldıkların önlemler doğrultusunda bireyler de kredi kartı borçları ertelendi mi diye sormaya başladılar. Bilindiği gibi Covid-19’a karşı alınan ekonomik tedbirler arasında kredi ve kredi kartı yasal takip süresinin 3 aydan 6 aya çıkarılması bulunuyordu. Ancak bu önlem, bankaların “dostlar alışverişte görsün” mantığından başka bir şey değildi ne yazık ki. Zira söz konusu dönem içerisinde temerrüt faizi işlemeye devam edecek ve siz de 6 ayın sonunda daha yüklü bir şekilde ödeme yapmak zorunda kalacaktınız. Neyse ki bu yanlıştan dönüldü ve hükümetin de baskılarıyla başta devlet bankaları olmak üzere birtakım yeni önlem paketleri devreye alındı.

Kredi Kartı Borçları Ertelendi

Alınan yeni önlemler kapsamında kredileri erteleyen bankalar duyurularını bir bir yaptı. Bu süreçten sonra da kredi kartı borçlarını erteleyen bankalar da açıklanmaya başladı.

Akbank

Sabancı kuruluşuna ait Akbank, kredi kartı ve kredi gibi borçlar için bir kolaylık açıklaması yaptı. Söz konusu kolaylığa göre, hem tüzel hem de bireysel müşterilerin borçları, 30 Haziran 2020 tarihine kadar ertelenebilecek. Böylece faiz, anapara ve taksit ödemeleri, 30 Nisan’a kadar olan bakiyelerde geçerli olacaktır. Bu fırsattan yararlanmak için başvuru yapmanı gerekmektedir.

Albaraka Türk Katılım Bankası

İslâmi banka olarak lanse edilen Albaraka Türk de Coronavirüse karşı ekonomik önlem paketini açıkladı. Buna göre müşteriler, bankaya başvuruda bulunmaları hâlinde 30 Nisan 2020 tarihine kadar olan ödemelerini iki ay boyunca öteleyebilecek. Öte yandan bu banka, maaş ödemelerini Albaraka Türk’ten gerçekleştiren şirketler için 3 aylık personel maaşları destek limiti tanımlayacağını da duyurdu. Söz konusu işlem için taksitlendirme ve faiz yapılandırmaları da daha uygun koşullarda olacak.

Alternatif Bank

Butik bir banka olarak bilinen Alternatif Bank, Covid-19 mücadelesi kapsamında 30 Nisan 2020’ye kadar olan taksit ödemelerini aynı şartlar dâhilinde 30 Haziran 2020 tarihine kadar erteleme fırsatı tanıdı. Buna göre kredi kartı borçları ertelendi diyen bankalardan biri de Alternatif Bank’tır.

Denizbank

Geçtiğimiz sene Ruslara satılan Denizbank, hem ticârî hem de bireysel müşterilerinin 30 Nisan tarihine kadar olan kredi ve kredi kartı taksit bakiyelerini 30 Haziran’a kadar erteleyecek. Banka, erteleme için talep şartı aramaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap