1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Bordrosuz Kredi Veren Bankalar
Trendlerdeki Yazı

Bordrosuz Kredi Veren Bankalar

Bordrosuz kredi veren bankaların şartları nelerdir, hangi bankalardan daha kolay kredi alınabilir? Bu soruların cevabı bir tık uzakta.

Bordrosuz Kredi Veren Bankalar
1

Herhangi bir hesabın detaylarını göstermek adına düzenlenen çizelge anlamına gelen bordro, günümüzde maaş bordrosu olarak da kullanılmaktadır. Buna göre maaş bordrosu, bir iş yerinden ne kadar maaş aldığınızı gösteren belgedir. Bu belgeye göre bankalar, kredi almak için sizin gelirinizi ölçebilir. Ancak bu belge olmadan işlem yapmak isteyen binlerce vatandaş da, bordrosuz kredi veren bankalar listesini merak etmektedir.

Maaş Bordrosu Nedir?

Bir başka ifadeyle gelir belgesi olarak da adlandırılabilecek olan maaş bordrosu, tüketicilerin mali düzenlerini belirtmesi açısından son derece önemli bir kriterdir. Şirketin muhasebesi biriminden talep edeceğiniz bu yazıda, işletme sahibi ya da yetkilileri tarafından imza da atılıp kaşe vurulması gerekmektedir. Böylece evrak, gerçeklik kazanacaktır. Söz konusu belge dâhilinde kredi kullanabilirsiniz. Eğer devlet memuru iseniz, e-Devlet Kapısı üzerinden Maliye Bakanlığı’nın sunmuş olduğu e-Bordro Hizmeti üzerinden belgenizi alabilirsiniz.

Kredi Çekerken Bordronun Önemi

Bankalar, sizi değerlendirme aşamasına alırken evvelden yaptığınız ödeme ve borç dengesini, KKB Findeks kredi puanınızı ve gelirinizi sorgulamaktadır. Aynı zamanda SGK dökümü de, bankaların talep ettiği evrak arasındadır. Fakat Türkiye’de işçilerin yeteri kadar korunmaması nedeniyle, iş yerleri SGK primini en düşükten yani asgariden yatırarak maaşları asgari ücretten daha yüksek ödemektedir. Böylece SGK dökümleriniz, gelirinizin doğrusunu yansıtmayacaktır. Bankalar da, bu gibi durumlarda maaş bordrosu isteyebilmektedir. Ancak her bankanın bu talepte olduğunu söylememiz doğru değildir.

Bordrosuz Kredi Veren Bankalar

Teknolojinin gelişmesiyle gelir durumunuzun ve borç bilgilerinizin merkezi sistem içerisinde görüntülenebilmesi de mümkün olmuştur. Ancak yine de, kimi köhne bankalar (bilhassa devlet, yani kamu bankaları) yine de maaş bordrosu isteyebilmektedir. Bu açıdan, gelir belgesiz kredi veren bankalar 2018 senesi içerisinde daha da çoğalmıştır. Söz gelimi Odeabank, Yapı Kredi Bankası, ING Bank, QNB Finansbank, Akbank, Şekerbank ve Garanti Bankası gibi bankalar, genellikle maaş bordrosu istememektedir.

Başka Hangi Belgeler Gereklidir?

Kredi çekmek isterken bankalar, başkaca evrak da talep edebilmektedirler. Ancak bu belgeler, kolayca internet üzerinden çıktısını alabileceğiniz belgelerden meydana gelmektedir. Fakat, kimi durumlarda sizden kefil olmanızı da isteyebilirler. Bu durumda da size tamamen güvenebilecek birini bulmanız gerekiyor. Böylece gelir belgesiz kredi veren bankaların şartları nelerdir, ona göre davranmış olursunuz. Fakat, her şey bir kenara; kefil ile kredi kullanma işine girişmemenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Avatar

    Teşekkür ederim bu güzel yazı için. Ben de kredi çekmek istiyorum.

  2. Avatar

    bordrosuz kredi veren bankanın olduğunu bilmiyordum açıkcası. ama iş veren ile arayı bulursanız yüksek bordro gösterimi ile kredi alımınız kolaylaşır onu biliyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir