İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Altın
 3. Vakıfbank Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Vakıfbank Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Vakıfbank Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Vakıfbank altın hesabı ile altınlarınız artık güvende. Vakıfbank şubelerinden açtıracağınız altın hesabı ile altınlarınızı güvenli bir şekilde saklarken aynı zamanda değerlendirebilirsiniz.

Vakıfbank Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

 

Altın yatırımı yaparak, geleceğinizi ya da çocuklarınızı güven altına almak istiyorsanız, öncelikle altınlarınızı Vakıfbank’a getirerek güven altına alın.

İlginizi çekebilir. Yapı Kredi Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Vakıfbank Altın Hesabı Nedir?

Vakıfbank Altın Hesabı Nedir?

Vakıfbank şubelerinden ya da Vakıfbank mobil üzerinden başvuru yapabileceğiniz altın hesabı ile, altınlarınızı Vakıfbank’ta güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir. Altın Nedir, Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Altın hesabı ne diye soracak olursanız; bankaların yatırımcıların altın tasarruflarını gerek fiziki gerekse altın birikimi oluşturmaları için açılan hesap türüne verilen addır. Altın hesabı ile müşteriler altınlarını nereye saklayacağını düşüneceğine, altınlarının kar edişinin keyfini çıkarıyor.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Atın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açtırmak istiyorsanız şubeye gidebilir, mobil uygulama üzerinden başvuru yapabilir, internet sitesi üzerinden hesap açabilir ya da ilgili telefon numarasını arayarak altın hesabınızı açtırabilirsiniz. Bankaya gitmenizi ilk etapta önermeyiz çünkü altın hesabınıza yatıracağınız altınlar öncelikli olarak bankaların seçmiş olduğu banka eksperleri tarafından hesaplanır. Banka eksperleri her zaman bankada olmayabilir. Genellikle bankaların belirlemiş olduğu günler, bankalara gelmektedirler.

Banka eksperleri altınlarınızı gram cinsinden ağırlığını hesaplar. Daha sonrasında ise gram altının fiyatı üzerinden ve bankanın belirlemiş olduğu gram altın fiyatı üzerinden altınlarınızın değeri hesaplanır. Daha sonra altınlarınız gram cinsinden hesabınıza yatar. Sizler gram altın cinsinden olan bu altınlarınızı dilediğiniz zaman, dilediğiniz miktarda bozdurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir. Kuveyt Türk Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Altın Hesabı Avantajlı Mıdır?

Yatırımcılara altın tasarruflarını bankada açtıkları altın hesabı ile gram ve ayar cinsinden saklama imkanı sunun bankalar bu altın hesaplarına faiz geliri işletiyor. Böylece yatırımcı altın hesabında yastık altında sakladığı altın tasarrufunu altın hesabına yönlendirerek çalınma, yıpranma gibi risklere karşı koruma imkanı elde ederken aynı zamanda faiz geliri de elde edebiliyor. Tüm bunlara ek olarak altın tasarruflarını banka kasasında saklayan yatırımcılar kasa hizmet bedelini ödemekten kurtuluyor.

Vakıfbank Altın Çağı Hesabı Nedir?

Vakıfbank Altın Çağı Hesabı Nedir?

Vakıfbank’ta Altın Çağı Hesabı açtırarak hem gram cinsinden altın alıp satabilir hem de aynı zamanda altınlarınızı güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Gelin birlikte bu hesabın özelliklerine bakalım.

 1. Altın Çağı Hesabı, 0,01 gram ve katları şeklinde altın alıp satmanızı sağlayan, bir vadesiz altın depo hesabıdır.
 2. Altın Çağı Hesabı, faizsiz bir yatırım aracıdır. Altın değer kazandıkça, sizin de birikimleriniz değerlenir.
 3. Altın Çağı Hesabı ile altın alım-satım işlemlerinizi, daha avantajlı kurlardan gerçekleştirebilirsiniz.
 4. Altın Çağı Hesabı’nda altınlarınızı, çalınma riski olmadan ve işçilik kaybı taşımadan hesabınızda biriktirebilirsiniz.

Kaydi Altın Alımı ve Satımı Nasıl Yapılır?

Altın Çağı ve Yatırım Hesabınız ile BİST Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası’ndan alınan 995/1000 saflıktaki külçe altınları, 0,01 gramdan başlayan tutarlarda, kaydi olarak alıp satabilirsiniz.

Neden Kaydi Altın?

 1. Altın Çağı ve Yatırım hesabınız üzerinden 0,01 gramdan başlayan miktarlarda işlem yapabilme ve küçük birikimlerinizi tasarrufa çevirme şansına sahip olursunuz.
 2. Altın Çağı ve Yatırım hesaplarına almış olduğunuz altın, külçe altın olacağından, işçilik maliyeti ödemek zorunda kalmazsınız.
 3. Altın Çağı ve Yatırım hesaplarında saklanan altınlarla Vakıfbank güvencesi ile anlık olarak güncellenen fiyatlarla alım ya da satım yapma imkanı verir.
 4. Altın Çağı ve Yatırım hesaplarında saklanan altınlar çalınma riski taşımadığından, fiziki olarak saklamaktan daha güvenlidir.

Vakıfbank Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi

Vakıfbank Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi

Fiziki altınlarınızı yani bilezik, yüzük, kolye, çeyrek altın, gram altın gibi altınlarınızı Vakıfbank şubelerine getirip, altın hesabınıza yatırmak için belirli günleri beklemenize gerek yok. Altın Değerleme Noktalarını ziyaret ederek farklı saflık derecesinde sahip olduğunuz altınlarınızın 24 ayar karşılığını Vakıfbank’ta bulunan altın mevduat hesabınıza aktarabilirsiniz.

İlginizi çekebilir. Altın Mevduat Hesabı Nedir?

Fiziki Altınların Bankada Kaydileştirilmesinin Sağladığı Avantajlar

 1. Çalınma veya kaybolma riski olmadan altın yatırımı yapma imkanı sağlar.
 2. Kiralık kasa vb. saklama masraflarını ödememenizi sağlar.
 3. Ücretsiz değerleme hizmeti ve hesap işletim ücreti olmadan hesapta saklama imkanı sağlar.
 4. Müşteriler için alternatif yatırım olanağı sağlar.
 5. Mevduat hesabı olması nedeniyle devlet güvencesi sağlar.
 6. Banka üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde alım-satım ve birikim imkanı sağlar.
 7. Cazip değerleme oranları üzerinden altınların kaydi olarak Altın Çağı hesaplarına aktarılmasını sağlar.
 8. Ülke genelinde altın toplama günlerini beklemeden hesabınıza altın yatırabilme fırsatı sağlar.

Vakıfbank Altın Günleri

Vakıfbank Altın Günleri

Vakıfbank altın günleri ile bankaya getirmiş olduğunuz altınlarınız hesaplanarak sizde keyifle çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Vakıfbank altın günlerinde çeyrek, yarım, cumhuriyet, bilezik, yüzük, kolye vb. 14,18 ve 22 ayar ziynet altınlarınızın değer tespiti cazip değerleme oranlarından İstanbul Altın Rafinerisi eksperleri tarafından yapılarak Altın Çağı hesabınıza gram altın karşılığı yatırılır.

 Avantajları;

 1. Altın Çağı hesabınız için herhangi bir ücret ödemezsiniz.
 2. Altınlarınızı istediğiniz zaman istediğiniz miktarda komisyon ödemeden anında nakde çevirebilirsiniz.
 3. Kiralık kasa masrafı ödemek istemiyorsanız kasanızdaki altınlarınızı da getirebilirsiniz.
 4. Getirilen altınlar için herhangi bir bozma, nakde çevirme işlemi yapılmamakta, altınların saf altın karşılığı gram olarak altın çağı hesabına yatırılmaktadır.

Vakıfbank Altınları Nelerdir?

Vakıfbank Altınları Nelerdir?

Vakıfbank’ın satışına aracılık ettiği fiziki altın çeşitleri ; 2 gr, 5 gr, 10 gr, 50 gr, 100 gr, Sinan altını, GAP altını ve Osmanlı Altınıdır. Dünya altın standartlarına uygun 5, 10, 50 ve 100 gramlık külçe altınları, 2 gramlık maşallah altınlarının, Mimar Sinan anısına bastırılmış 20 gramlık Sinan Altınının ve Güneydoğu Anadolu Projesi anısına çıkarılan 31.1 gramlık GAP Altınlarının, tüm şubelerde alış ve satış işlemleri gerçekleşmektedir. Satış ve alışı yapılmakta olan söz konusu altınların saflıkları 999/1000’dir.

Vakıfbank Altın Transfer Sistemi

Altın transfer sistemi banka müşterilerinin hesaplarında bulunan altınların, herhangi bir nakde dönüşme işlemi yapılmaksızın, sistem üyesi bankalardaki altın hesapları arasında elektronik ortamda transfer edilmesidir.

Altın transfer sistemi ile müşteriler sisteme üye başka bir bankadaki altınlarını ister kendi ister başka bir kişinin altın hesabına gönderebilir veya hesabındaki altınları başka bir bankaya transfer edebilir.

Altın Transfer Sistemi İşleyiş Kuralları

 1. ATS işlemlerinde altın hesabında bulunan 995/1000 saflıktaki altınlar kullanılarak minimum 1 gram ve katları şeklinde işlem yapılabilir.
 2. İş günlerinde aynı gün valörlü talimatlar 09:00-16:45 arasında verilebilir.
 3. Valör tarihi işlem gününü takiben en fazla 90 günü aşmayacak şekilde ileri gün valörlü talimat da verilebilir.
 4. Otomatik olarak eşleşmeyen transfer talimatları, ertesi işgünü saat 15.00’e kadar onaylanmadığı takdirde otomatik olarak hesaplara iade edilecektir.

Neden Altına Yatırım Yapmalı?

Neden Altına Yatırım Yapmalı?

Altın geçmişten günümüze kadar en iyi yatırım ürünü olarak gelmiştir. Çoğu kişinin en güvenilir araç olarak gördüğü altın, yatırım için oldukça karlı olabiliyor. Kimi zaman piyasaya göre dalgalanarak yatırımcıları zarar da ettirebilen altın, her şeye rağmen yatırım konusunda popülerliğini korumaya devam ediyor. Eğer altını yatırım aracı olarak tercih edeceksiniz dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

İlginizi çekebilir. Altın ile Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Öncelikle altını yatırım için seçiyorsanız, altın işçiliği az olan ürünler tercih etmelisiniz. Çünkü altın işçiliği altının değerini arttırsa da, bozdururken bir değeri olmuyor. Bu da sizin altını ederinden fazla fiyata alıp, bozdururken ise o fiyatın çok çok altında bozdurmanıza neden oluyor. Altında en iyi yatırım gram altındır. Gram altında işçilik, yok denecek kadar azdır. Bu yüzden gram altının alışında ki ve satışındaki fiyat farkı oldukça kabullenebilir bir rakamdır. Altın bilezik, altın kolye, altın yüzük gibi ürünlerde işçilik olduğu için yatırım için uygun altın ürünleri değildir.

Yorum Yap

Yorum Yap