1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartları
  3. Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?
Trendlerdeki Yazı

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Kredi kartı bekleyen provizyondaki işlemlerin bekleme süresi ne kadardır, provizyon ne demek gibi soruların cevabını ele aldığımız makaleyi inceleyin.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?
1

Kredi kartı bekleyen provizyon, birçok banka kullanıcısının merak ettiği bir konudur. Peki, bekleyen provizyon nedir? Bankalar, yapılan ödeme işlemini doğrulamak adına çekim yapılan sanal pos ya da fizikî pos cihazını kontrol etmek için ön onay işlemini devreye sokar. Dolayısıyla ödeme işlemini başarıyla gerçekleştirir, fakat çekim işlemini kontrol etmek için kredi kartınızda bu işlem provizyondaki işlemler olarak kalır. İnternet bankacılığı üzerinden kart hareketlerinizi incelediğinizde, provizyondaki işlemleri kolayca görüntüleyebilirsiniz. Provizyon, sadece kredi kartlarında değil aynı zamanda banka kartlarında ve sanal kartlarda da görülebilmektedir. Provizyondaki işlemler ne demek diye endişelenmeden, bu sürecin bir güvenlik kontrolü olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Ön onay aşaması genellikle birkaç saat içerisinde gerçekleştirilmektedir. Fakat kimi durumlarda bu süre daha da uzayabilir. Burada kafa karışıklığına mahal vermemek adına, provizyondaki işlemlerin kredi kartı limitine etki edip etmediğini sorabilirsiniz. Biri işlem provizyonda da olsa limitinizden düşmüş demektir. Dolayısıyla provizyon süreci tamamlandıktan sonra hesap ekstrenizde bu işlemi görüntüleyebilirsiniz. Ön onay sürecinin en fazla 1-2 gün süreceğini belirtmemiz gerekir.

Provizyon Sürecinde Ne Yapılmalı

İzah ettiğimiz üzere provizyon, yani ön onay bankanın güvenlik gerekçesi ile sizi korumak adına aldığı bir önlemdir. Bu önlem süresince kart numaranız, çekimin yapıldığı pos bilgileri gibi birçok kriter değerlendirilerek işlemin gerçekten sizin tarafınızdan yapılıp yapılmadığı sorgulanmaktadır. Eğer kart bilgileriniz başkalarının eline geçtiyse ve kart hareketlerinde provizyon aşamasında bir ödeme görünüyorsa hemen banka ile iletişime geçerek bu ödemeyi iptal etmeniz gerekmektedir. Hatta kartınızı kayıp/çalıntı biriminden iptal etmenizde de fayda bulunmaktadır.

Önerilen Yazı
Enpara Kredi Kartı Başvurusu

Provizyondaki İşlem İptal Edilir mi?

Eğer işlemin sizin tarafınızdan yapılmadığını düşünüyorsanız provizyondaki işlem iptal edilebilir mi diye dert etmenize gerek yok. Hemen bankanızın çağrı merkezi ile iletişime geçerek ön onaydaki işlemi iptal etme talebinde bulunabilirsiniz.

Provizyondaki İşlem Nasıl İptal Edilir?

Açık provizyon işlemlerindeki bekleyen ödeme size ait değilse, bankalar tarafından sunulan çağrı merkezini arayarak durumu derhal bildirmeniz gerekir. Müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüşmede provizyondaki işlemin size ait olmadığını söylemeniz gerekmektedir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra güvenlik ihlâli tespit edilirse işlem iptal edilerek tutar tarafınıza iade edilir.

Yorum Yap

Yorum Yap