İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. Evlilik Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler❕

Evlilik Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler❕

evlilik kredisi

Bankaların, yeni evlenecek olan çiftlere maddi destek sağlamak amacı ile düşük faizle, geri ödemeli olarak verilen toplu paraya düğün veya evlilik kredisi denilmektedir.

evlilik kredisi hakkında bilinmesi gerekenler

Yeni evlenecek olan çiftelerin düğün masraflarını rahat bir şekilde karşılanabilmesi için yapılan evlilik kredisi desteği, ihtiyaç kredisi adı altında da verilebilmektedir. Bu noktada bankaların ihtiyaç kredisi başvuru kriterleri geçerli oluyor. İhtiyaç kredisinin yanı sıra evlilik ya da düğün kredisi adı altında, ayrıca destek uygulaması bulunan bankalar da bulunuyor.

İlginizi Çekebilir: Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar ✅

Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir?

Düğün kredisi için kriter ve istekler bankadan bankaya değişkenlik gösterebiliyor. İhtiyaç ve düğün kredisi şartları değişkenlik gösterse de genel olarak; kredi notunun yeterli olması, hukuki olarak borç takibinin bulunmaması, gelirinin teminatının ya da kefilinin olması şeklinde ortak kriterler bulunmaktadır.

Düğün Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler

Evlilik Kredisi için istenilen belgeler, bankadan bankaya değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat değişkenlik gösterse de değişmeyen ve istenilen belgeler vardır. Genel olarak istenilen belgeler şunlardır:

Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

Gelir beyan belgesi

Ücretli çalışanlar için son maaş bordrosunun fotokopisi

Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi

Emekliler için maaş cüzdanlarının fotokopisi

Kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi

Elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ilişkin olarak işlem tarihinden önceki 3 ay içinde ve başvuranın ismine düzenlenmiş bir fatura aslı

3 ay içerisinde alınmış ikametgâh belgesi

Bankalar tarafından bunlar ek olarak bazı belgeler, kefil ya da teminat gösterilmesi istenebiliyor. Kredi geri ödemesi boyunca, kredilendirilen kişiye hayat sigortası yapılabiliyor.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Hemen hemen her banka yeni evlenecek olan çiftlere kredi imkânı sağlıyor. Peki, bu bankalar hangileridir?

Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, ING Bank, TEB, Finansbank gibi birçok bankadan, evlenmeden önce ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Yapı Kredisi, Akbank gibi bankalar da evlilik ya da düğün evlilik kredisi seçeneği sunan bankalardandır.

Evlilik sürecindeki tüm masraflarını hesapladıktan sonra ne kadarlık bir krediye ihtiyacınız olduğunu belirleyip evlilik kredisi veren bankaların faiz oranlarını araştırıp, bütçenize uygun seçenekler sunan bankadan başvuru yapabilirsiniz.

Düğün Kredisine Çiftler Birlikte Başvuru Yapabilir Mi?

Düğün Kredisi, bankaların bireysel ihtiyaç kredileri arasında olduğu için bu uygulamalardan yararlanmak isteyenlerin bireysel başvuru yapması gerekiyor. Eğer banka tarafından talep edilirse, eşlerden birinin diğerine kefil olması mümkündür.

Evlilik Kredisi En Fazla Ne Kadar Alınır?

Evlilik kredisinin en fazla ne kadar alınabileceği hakkında net bir miktar yoktur. Çünkü bu limit bankaların kredi üst sınırı ve başvuru sahiplerinin gelir seviyesine göre değişken gösterilebiliyor. Alabileceğiniz maksimum kredi limiti, aylık gelirinize göre belirlenmektedir. Ödenen mevcut krediler ve kredi notun da alabileceğin tutarı etkilemektedir.

Düğün Kredisi Faiz Oranları

Bankaların ihtiyaç kredileri incelediğinde, genel olarak 60 aya kadar vade seçeneği bulunduğu ve 2021 yılı için faiz oranlarının yüzde 1.50’den başladığı bilinmektedir.

Düğün kredisi planlaması yaparken öncelikle tüm bankaların faiz oranlarını ve taksit sayısını öğrenmenizde fayda var. Çünkü bu oranlar bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor.

Çeyiz Hesabı Hakkında Kısa Bilgi  

Çeyiz hesabı, uzun vadeli birikimi hedefleyen ve yönetmelik kapsamındaki şartlar sağlandığında devlet katkısı ile desteklenen hesap türüdür. Tam 23 yaşında ve hiç evlenmemiş tüm Türk vatandaşları/veya 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28. Maddesi kapsamına giren kişiler çeyiz hesabı açabilirler. Çeyiz hesabından hem kadınlar hem erkekler yararlanabilmektedir.

Çeyiz hesabı, 18 yaşından küçükler için veli vasi tarafından açılabilmektedir. Ayrıca ortak hesap açılamamaktadır. Birden fazla çeyiz hesabı açılamadığı gibi sadece ilk evlilikte çeyiz hesabından yararlanılabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap