1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. Euro Bölgesi İçin Büyüme Beklentisi Yüzde 2,2 Olarak Açıklandı

Euro Bölgesi İçin Büyüme Beklentisi Yüzde 2,2 Olarak Açıklandı

Euro Bölgesi'nde yılın son üç aylık döneminde ekonomik büyümenin dengeleneceği ve büyümenin yüzde 2,2 olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Euro Bölgesi İçin Büyüme Beklentisi Yüzde 2,2 Olarak Açıklandı

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) tarafından, İsviçre Ekonomik Enstitüsü (KOF) ve İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) iş birliği ile Euro Bölgesi’nin ekonomik görünüm ile ilgili hazırlanan rapor paylaşıldı.

Söz konusu raporda, Euro Bölgesi ekonomisinin son üç aylık dönemde denge kazanacağı belirtilerek, yılın üçüncü üç aylık döneminde yüzde 8,2 oranında büyümenin ardından son üç aylık dönemde yüzde 2,2 oranında büyüme beklendiği belirtildi.

Raporda, önümüzdeki yılın ilk üç aylık döneminde bölge ekonomisinin yüzde 1,5 oranında büyüyeceği beklentisine yer verildi.

Bu yılın üçüncü ve dördüncü üç aylık döneminde sırasıyla yüzde 9,2 oranında ve yüzde 2,3 oranında artması beklenen hane halkı tüketici harcamalarının, ekonomik büyümedeki ivmenin itici gücü olduğu aktarılan raporda, sanayi üretiminin üçüncü üç aylık dönemde bir önceki döneme kıyasla yüzde 15,2 oranında ve dördüncü üç aylık dönemde yüzde 1,4 oranında artmasının beklendiği belirtildi.

Bu yılın üçüncü üç aylık döneminde yıllık bazda yüzde eksi 0,3 oranında ve dördüncü üç aylık dönemde yüzde 0,1 oranında olması öngörülen ortalama enflasyonun önümüzdeki yılın ilk üç aylık döneminde yüzde eksi 0,2 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği belirtilen raporda, enflasyon tahmininin; Brent petrolün varil fiyatının 43 dolar, avro/dolar paritesinin 1,18 seviyesi kabul edilerek yapıldığı belirtildi.

Yorum Yap

Yorum Yap