1. Ana Sayfa
  2. İşyeri Kredisi
  3. Devlet Teşvik Kredisi ve Koşulları Nedir?

Devlet Teşvik Kredisi ve Koşulları Nedir?

KOSGEB aracılığıyla devlet teşvik kredisi başvurusu yapabilir ve hayalini kurduğunuz iş yerini kurarak geleceğinizi inşa edebilirsiniz.

Devlet Teşvik Kredisi ve Koşulları Nedir?
3

Bireylerin ekonomik döngüye katkı sağlayabilmleri açısından devlet tarafından birçok teşvik sunulmuştur. Bu maksatla başta genç kesim olmak üzere ev hanımı ya da öğrenciler için de işletme teşvik kredileri bulunmaktadır. Türkiye’nin her şehrinde geçerli olan teşvik kredisi girişimciler için kaçırılmayacak bir fırsat olarak değerlendirilmektedir.

Teşvik konusunda önemli olan iki temel ayrım bulunmaktadır. Bunların birincisi eğer hibe kredi ve geri ödemesiz kredi alacaksanız KOSGEB‘e başvurmalısınız. Fakat düşük faizli kredi kullanarak işletme açmak istiyorsanız devlet ya da özel bankaları kullanabilirsiniz.

KOSGEB, teşvik kredisi için birçok koşul istemektedir. Dolayısıyla bu kuruma her başvuranın hibe kredisi alması mümkün değildir. Kredi alabilmek için orijinal bir fikrin ve idealinizin olması gerekiyor.

KOSGEB Teşvik Kredisi Başvuru Şartları

  1. Teşvik kredisi başvurusu yapmak için öncelikle KOSGEB’e başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yaptıktan sonra kurum tarafından sunulan girişimcilik eğitimi derslerine katılarak sertifika almanız şart.
  2. Girişimcilik sertifikası aldıktan sonra kuruma bir proje hazırlayarak faizsiz kredi başvurusu yapabiliyorsunuz. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bir konu da girişimcilik kursuna toplam ders saatinin %70’ine tekabül edilen kısmına katılmanız gerekmektedir. Böylece sertifika alarak hibe kredi başvurusu yapabilirsiniz.
  3. Söz konusu kısımlar tamamlandıktan sonra KOSGEB’e düzgün bir şekilde proje hazırlamanız gerekiyor. Tamamen gerçek verilerle hazırlamanız gereken bu proje, işletmenizi tanıtmak anlamında önemli mihenk taşıdır. Sektör ile ilgili bilgili olmanız da çok önemli.
  4. Projenizi ne kadar ciddi bir şekilde yaparsanız, KOSGEB’ten kredi almanız o kadar yüksek olur. Zira kendinizi kurum yetkililerine kanıtlamanız gerekmektedir.
  5. Eğer projeniz onaylanırsa, KOSGEB kaydınız yapılarak desteklerden yararlanabilirsiniz.

KOSGEB Kredi Teşvikleri İle Ne Yapılabilir?

Devletten kredi desteği almak istiyorsanız, öncelikle sağlam bir fikrinizin olması gerekir. Bununla birlikte girişimcilik faaliyetlerine ne kadar yatkın olduğunuz da önemli bir husus olarak belirtilmelidir. KOSGEB de teşvik kredisi verirken söz konusu bu hususlara önem vermektedir. Bunun dışında bölgesel bazda teşvikler de bulunmaktadır. Örneğin Doğu Anadolu Bölgesi’ne yönelik yatırımlar, devlet tarafından daha da desteklenmektedir. Tarım faaliyetleri, hayvancılık gibi konular parıldayan bir iş kolu olarak ön plana çıkmaktadır.

Devlet Teşvik Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Teşvik kredisi almak için hazırlamanız gereken birkaç evrak bulunmaktadır.  İlkin, yukarıda izah ettiğimiz üzere girişimcilik sertifikasını almanız gerekir. Bunun dışında 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Başvurularınızı da nüfus cüzdanı ya da TC Kimlik Kartı aracılığıyla gerçekleştirmelisiniz. KOSGEB, kimi zaman kredi notu ve banka sicilinin de ideal olmasını önemsemektedir. Öte yandan proje dosyasının hazırlanması ve sunulması gerekiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap