İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Düğün Kredisi
  3. Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alma Şartları

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alma Şartları

Devletten faizsiz düğün kredisi yasası çıktı. Bu nispetle siz de şartları taşıdığınız takdirde kolayca evlilik kredisi çekebilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alma Şartları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, gençlere aile kurmalarında yardımcı olmak amacıyla başlattığı proje ile birçok gence umut oluyor. Evlenmeyi düşünen ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle yuva kuramayan birçok genç, bakanlıkça yürütülen proje kapsamında faizsiz  devlet destekli evlilik kredisi alarak düğün yapabiliyor.

Bu krediyi alabilmek için elbette bir takım şartları sağlamak gerekiyor. İşte Devlet destekli evlilik kredisi alma şartları…

T.C Vatandaşı Olmak

Devlet destekli faizsiz evlilik kredisinden yararlanabilmek için ilk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Genç çiftlerin ikisinin ve ya birinin T.C vatandaşı olması zorunluluğu bulunuyor.

Yaş Aralığı

Bakanlık, evlilik yaşının düşmesi ve gençler arasında evlilik müessesesinin yaygınlaşmasını amaçladığından; devlet destekli faizsiz evlilik kredisi alma yaşı 18-24 olarak sınırlandırıyor. Ancak, eğitimi nedeniyle evlenmeyen gençler de unutulmayarak üniversite mezunu genç çiftler için yaş sınırı 26 olarak belirlenmiş bulunuyor.

Önerilen Yazı
Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Adlî Sicil

Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi alma şartlarından biri de, Türk Ceza Kanununca “ağır suç” kapsamına giren bir suçtan hüküm giymemiş olmak gerekiyor. Ağır suçlardan hüküm giymeyen gençler, diğer sicil kayıtları önemsenmeyerek faizsiz evlilik kredisine başvurma hakkı kazanıyor.

Maddi Olanaklar

Faizsiz evlilik kredisinin amacı, maddi çıkmaz içinde olan gençlere yardımcı olmak, olduğundan; krediye başvuracak gençlerin maddi imkânsızlıklarını belgeleyebilir olmaları isteniyor. Gelir düzeyinin düğün yapmaya yetmediğini belgeler her genç, krediye başvurma hakkına sahip olabiliyor.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Yukarıdaki şartları sağlayan her genç, özel bankalarda; Akbank, Garanti bankası, Finansbank, Denizbank, TEB ve iş bankası; Kamu bankalarında ise; Vakıfbank, Halk bankası ve Ziraat Bankası şubelerinden devlet destekli faizsiz evlilik kredisi başvurusunda bulunabilecekler.

Kredi Miktarı ve Geri Ödeme Şartları

Krediye başvuran gençlerin beyan ettikleri gelir durumlarına ve yapılan ihtiyaç analizlerine göre 10.000₺ kadar faizsiz evlilik kredisi verilebiliyor.

Düğünden 1 sene sonra 4 yıllık bir zaman dilimine yayılarak, taksitle geri ödemeler başlatılıyor. Çift eğer ilk senesinde çocuk sahibi olursa geri ödeme +1 sene daha ötelenerek 2 yıl sonra, yine 4 senelik taksitler halinde geri ödeniyor. Çiftlerden biri devlet yurtlarında ya da yetimhanelerde büyümüş ise geri ödeme yine 1 sene ötelenebiliyor.

facebook likes kaufen

Yorum Yap

Yorum Yap