1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. Nefes Kredisi’ne Başvurular Başladı [ Nefes Kredisi Nedir? Kimler Bu Krediden Faydalanabilecek?]

Nefes Kredisi’ne Başvurular Başladı [ Nefes Kredisi Nedir? Kimler Bu Krediden Faydalanabilecek?]

nefes kredisi nedir

Nefes Kredi Paketi başvuruları başladı. Corona virüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansal destek sağlamak amacıyla hayata geçirilen 2021 Nefes Kredi’sine başvurular bugün itibari ile başladı.

Nefes Kredi Paketi Nedir?

Nefes Kredi Paketi Nedir?

Nefes Kredi Paketi, Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde 10 bankanın katılımıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliğinde hayata geçiriliyor.

Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 milyon liranın altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan, ticaret, deniz ticaret, sanayi, ticaret ve sanayi odaları veya ticaret borsasına kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkanı sağlanacak. Krediden faydalanmak isteyen işletmeler, üyelik belgesini oda-borsalara gitmeden, çevrim içi ortamda TOBB veya oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da edinebilecek.

6 Ay Ödemesiz Dönem

İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkânı sağlanacak nefes kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacak. Söz konusu uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olup, faiz oranı yıllık yüzde 17.5 olarak belirlendi.

Nefes Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cirosu 10 Milyonun altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019’a göre yüzde 25 kayıp yaşayan firmalar, bugünden itibaren üye oldukları oda ve borsalardan alacakları üyelik belgesiyle banka şubelerine başvurabilecek. Krediden faydalanmak isteyen işletmeler, üyelik belgesini oda-borsalara gitmeden, çevrim içi ortamda TOBB veya oda-borsaların sistemlerinden e-belge olarak da edinebilecek.

Nefes Kredisi Kaç Taksit?

Program kapsamında kullandırılacak krediler 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, takip eden 12 ay eşit taksitli toplam 18 ay vadelidir. Kredi, ödemesiz dönem sonunda başlamak üzere Aylık Eşit Taksitli şekilde geri ödenecektir. 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre %25 kayıp yaşayan işletmeler bu krediye başvuru yapabilir.

Hangi KOBİ Ne Kadar Kredi Kullanabilecek?

2020 yılı cirosu 1 milyon lirayı aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecek.

Peki Hangi Bankalar katılıyor?

Katılım sağlayacak bankalar Ziraat, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, İş, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi, Akbank, Denizbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım olarak belirlenmişti.

Nefes Kredisi Ekonomiyi Olumlu Etkileyecek Mi?

Hazine ve Maliye Bakanlı’ğının esnafa sunduğu ve esnafa “nefes” olacağını söylediği bu kredi projesi hakkında bu görüşe katılanda var katılmayanda tabii. Prof. Dr. Veysel ULUSOY bu görüşe katılmayanlar arasında yer alıyor. ULUSOY’a göre; “Bu yaklaşımın zaten isminin, sıfatının hatalı olduğunu belirtmek zorundayım. Nefes Kredisi sanki oksijen darlığı yaşayan bir canlının son döneminde ona geçici de olsa bir yardım niteliğinde olan bir süreci tanımlıyor. Esasında isminden çok içeriği ya da formatı tartışılması gereken bir noktadır. Sayamadım ama her pakette esnafa veya küçük işletmelere kredi niteliğinde olan bir özellikten öteye gitmeyen bir içeriğe sahip” dedi.

ULUSOY sözlerine şu şekilde devam etti;

“Nefes Kredisi ekonomik etkisi düşünülmemiş, sadece toplumsal baskının derecesini azaltmak için atılan yanlış adımın adıdır. Arkasında rasyonel ekonomik yaklaşımların ya da modellerin olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Kaldı ki, kredi koşullarını detaylı incelediğimizde çoğu işletmenin bu krediye bile ulaşamayacağını belirtmek yanlış olmaz. Erişse bile, bir kereye mahsus bir kredinin sorunlara çözüm olacağını beklemek doğru olmaz.”

Nefes kredisine katılım sağlayacak ve bu pakete ilişkin üç kamu bankasından açıklama geldi.. Gelin o bankaların açıklamalarına bir göz atalım.

1-Ziraat Bankası

Ziraat Bankası’nca yapılan açıklamada, “Nefes Kredisi, KOBİ’lerin işletme sermayesi ihtiyaçlarını kolay, hızlı, ödemesiz dönemli ve düşük maliyetli desteklerle finanse ederek nakit dengelerinin sağlamlaştırılmasına katkı sunacak. İşletmelerin üye oldukları oda/borsadan alacakları ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu” ibareli faaliyet belgesi ile birlikte Ziraat Bankası şubelerine başvuru yapmaları yeterli” denildi.

2-Vakıfbank

Vakıfbank’tan yapılan açıklamada, yeni pakette de özellikle mikro nitelikli işletmelerin uygun koşullarda finansmana erişimini sağlamanın önemli olduğu belirtilerek, “Desteğimizin hem ekonomimize hem de reel ekonomimizin yapı taşı olan KOBİ’lerimize büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz” ifadesi kullanıldı.

3-Halkbank

Halkbank’tan yapılan açıklamada ise destek paketinin işletmelerin işlerini toplaması için hareket alanı sağlayacağı belirtilerek, “Nefes Kredisi, aşılamanın hızlanması, işletmeleri etkileyen tam kapanma önlemlerinin kademeli olarak hafifletilmesi, turizm ve tatil sezonunun açılması gibi olumlu unsurları tamamlayacak çok önemli bir destek olarak ekonomik aktiviteyi pozitif yönde etkileyecektir” denildi.

Yorum Yap

Yorum Yap