İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. Ekonomik Güven Endeksi 88,5 Puana Yükseldi

Ekonomik Güven Endeksi 88,5 Puana Yükseldi

Koronavirüs salgınından ötürü nisan ayında tarihi seviyelere düşen ekonomik güven endeksi, eylül ayında yükselişe geçti.

Ekonomik Güven Endeksi 88,5 Puana Yükseldi

Ekonomik güven endeksi ağustos ayında 85,9 olarak açıklanırken, eylül ayında yüzde 3,1 oranında yükselerek 88,5 değerine yükseldi. Endekste yaşanan bu artış, tüketici, reel kesim (imalat sanayi) ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artıştan kaynaklandı.

Tüketici güven endeksi bir önceki aya kıyasla eylül ayınsa yüzde 3,2 oranında yükselerek 82.0 değerini, reel kesim güven endeksi bir önceki aya kıyasla yüzde 0,5 oranında artarak 105,7 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 6,4 oranında yükselerek 74,9 değerini aldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi eylül ayında yüzde 1,5 oranında azalarak 93,5 değerini ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 2,0 oranında azalarak 83,3 değerini aldı.

Güncelleme öncesi duruma göre hesaplanmış olan ekonomik güven endeksi eylül ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 3,2 oranında yükseldi. Ağustos ayında 85,9 olan endeks, eylül ayı itibariyle 88,6 değerini aldı.

Endekse ilişkin verileri değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev yapan Berat Albayrak, resmi Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Yeni Ekonomi Programı öncesinde endekslerimiz güçlü gelmeye devam ediyor. Ekonomik Güven Endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.1 artarak 88.5 değerine yükseldi. Veriler gelecek adına kuvvetli mesajlar veriyor. Sağlam finansal altyapımızla güçlü yarınlara emin bir şekilde yürüyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum Yap