1. Ana Sayfa
  2. Eşya Kredisi
  3. Eşya Kredisi Nedir ve Nasıl Çekilir

Eşya Kredisi Nedir ve Nasıl Çekilir

Eşya Kredisi Nedir ve Nasıl Çekilir
5

Nakit ihtiyacımızın olduğu kimi dönemlerde bankalara kredi başvurusunda bulunarak bu ihtiyacımızı gidermeye çalışırız. Bu dönemler, maddî olarak zor durumda olduğumuz zamanlarımıza denk gelebilmektedir. Ancak herkes bankadan kredi çekebilir mi? Bu sorunun cevabı karmaşık olmasa da, farklı varyasyonlara dayandığından ötürü yanıtı bilebilmemiz için çok doğru analiz yapmamız gerekiyor. Kredi ihtiyacı duyduğumuz bâzı durumlardan biri de alacağımız yeni eşyalar için nakit gereğimizdir. Bunun için de eşya kredisi alternatifi ortaya çıkmıştır. Bu yazımızda sizlere, eşya kredisi hakkında tafsilatlı bilgi vermeyi hedeflemekteyiz.

Makale İçeriği

Eşya Kredisi Nedir

Bu kredi türü de, esâsen ihtiyaç kredisi kategorisi altında değerlendirilmektedir. Temel gayesi ise, eviniz ya da ofisiniz için ihtiyaç duyduğunuz televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, bilgisayar gibi elektronik âletler veya beyaz eşyaları satın almaktır. Kimi bankalar, direkt olarak kredinizi eşya kredisi olarak çıkartabilmektedirler. Kimi bankalar da satın almak istediğiniz eşyanın anlaşmalı firmalar vasıtasıyla faturasını ibraz etmeniz hâlinde ürün bedelini sizin yerinize öder ve size ödemeniz için bir kredi planı hazırlar. Siz de ödemenizi şirkete değil, taksit taksit bankaya yaparsınız.

Eşya Kredisi Nasıl Çekilir

Eğer bu krediyi fatura ibraz etmeden bir ihtiyaç kredisi şeklinde alacaksanız, standart kredi prosedürleri işletilmektedir. Bu da gelir belgeniz, kimlik bilgileriniz ve başvuru formunuz olarak hülâsa edilebilmektedir. Ancak fatura ibraz ederek kredi başvurusu yapmak durumunda kalacaksanız, bunlara ek olarak bir de satın almak istediğiniz eşyanın faturasını bankaya sunmanız gerekiyor. Bu konuda Türkiye İş Bankası’nın ciddî çalışmaları bulunmaktadır. Mezkûr bankanın kullandırdığı kredinin ismi; Faturalı Alışveriş Kredisi olarak geçmektedir. Bir diğer isim olarak da Beyaz Eşya Kredisi adı verilmektedir. Başvurularınızı şubelerden yapabilirsiniz.

Vâde ve Faiz Oranları

Her bankaya göre değişiklik gösteren faiz oranları, genel itibarıyla yüzde 1,30’dan başlamaktadır. Bu, güncel finans durumlarına bağlı olmak üzere değişebilmektedir. Vâde sayısı ise, 36 aya kadar çıkabilmektedir. Bu süreçte eşya kredisi kullanmak istiyorsanız, gelirinize oranla bir taksit miktarı belirlemenizde fayda bulunmaktadır. Aynı zamanda dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise, kredi tahsis ücretleridir. Bankaların çoğu, kredi başvurularınızı internet üzerinden yaparsanız kredi tahsis ücreti almıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap