1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Altına Olan Talep Ticaret Açığındaki Artışta Etkili Oldu

Altına Olan Talep Ticaret Açığındaki Artışta Etkili Oldu

Ticaret Bakanlığı’nın öncü verilerine göre dış ticaret açığı Ağustos ayında yıllık yüzde 170 oranında arttı.

altina-olan-talep-ticaret-acigindaki-artista-etkili-oldu

Türkiye’nin dış ticaret açığı geçtiğimiz Ağustos ayında iki yıldan uzun bir sürenin ardından en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Kurda yaşanan değer kaybının haftalarca süren değerli metal alımlarını tetiklemesi ile birlikte altın ithalatının beşe katlanması, dış ticaret açığının artmasında etkili oldu.
Ticaret Bakanlığı tarafından paylaşılan öncü verilere göre dış ticaret açığı Ağustos ayında 2019 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 170 oranında artarak 6,31 milyar dolara çıktı. Altın ithalatı 4,08 milyar dolara tırmandı.
Birçok tüketici ve işletme, Ağustos ayında, kurda yükseliş yaşanan ve enflasyonun tasarrufları eritme riski doğurduğu dönemlerde tercih edilen dolar ve altına yöneldi. Uluslararası piyasalarda işlem gören altının onsu Ağustos ayında 2 bin doları aşarak rekor kırdı. Türk Lirası ise tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.
Altın ve dolar alımlarının bir çoğu, bankalar aracılığı ile yapılan alımlarda uygulanmış olan yüzde 1 oranında vergiden kaçınmak için kuyumcularda ve Döviz bürolarında gerçekleşti.
İhracat Ağustos ayında yüzde 5,7 oranında düşüş ile 12,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, ithalat yüzde 21 oranında artarak 18,8 milyar dolar oldu.

Yorum Yap

Yorum Yap